Slovensko zlomilo v uplynulom roku všetky rekordy v nezamestnanosti. Tento sociálno-ekonomický problém veľmi často používala opozícia na kritiku terajšej vlády. Analytici však tvrdia, že príčinou vysokej nezamestnanosti bolo tunelovanie podnikov a umelé udržiavanie ich prezamestnanosti práve počas rokov vládnutia Mečiarovej vlády.
Európsky rekord v počte ľudí bez práce dosiahlo Slovensko už začiatkom uplynulého roku – v januári. Vtedy sme dokonca predbehli Španielsko, dlhodobého lídra starého kontinentu. Vysoká nezamestnanosť pretrvávala až do konca júla, keď vláda vyčlenila 1,5 miliardy na podporu tzv. verejnoprospešných prác. Štátu sa takto umelo podarilo znížiť mieru nezamestnanosti v priebehu jedného mesiaca z 20,38 na 18,35 percenta. Do októbra klesla nezamestnanosť dokonca na 17,13-percentnú úroveň.
Vláde sa teda projektom financovania verejnoprospešných prác zo štátneho rozpočtu podarilo splniť generálnu dohodu s odbormi, v ktorej sa zaviazala znížiť mieru nezamestnanosti o tri percentuálne body. Ku koncu roka však začala nezamestnanosť opäť rásť. Hlavným dôvodom bolo ukončenie väčšiny verejnoprospešných prác, ktoré majú často sezónny charakter. Začiatkom tohto roku by malo byť vyše 20 percent Slovákov v produktívnom veku opäť nezamestnaných.
Vlani sa všetci zhodli v názore, že v blízkej budúcnosti nemôžeme očakávať prudké zníženie nezamestnanosti. Optimizmus spočiatku vyvolávali očakávania o zvýšenom príleve zahraničného kapitálu do slovenských podnikov. Prvé skúsenosti však hovoria, že príchod silných zahraničných investorov bude v prvom momente znamenať prepúšťanie. Kapacita na zvýšenie zamestnanosti sa však rozšíri v ozdravených podnikoch. Oba procesy budú tento rok prebiehať paralelne. (tv)