BRATISLAVA (SITA, P67 value) - Vývoj na kapitálovom trhu v prvom tohtoročnom týždni nepriniesol prekvapenia, a už vôbec nie príjemné. Podľa zverejnenej správy dosahuje výška likvidačného zostatku transformovaného Púchovského investičného fondu až 8-9 tisíc Sk na akciu. Na podnet likvidátora spoločnosti bolo pozastavené obchodovanie s týmito akciami, čo má zabrániť majetkovým presunom, ktoré by mohli poškodiť likvidačný zostatok. Nepoznáme možnosť, ako by obchodovanie s akciami bývalého fondu mohlo poškodiť jeho majetok. Buď je problém v našich vedomostiach, alebo skutočná príčina zablokovania obchodovania s akciami je iná. Ak by chcel likvidátor zabrániť majetkovým škodám, úplne by stačilo zablokovať akciové i iné účty bývalého fondu. Ak je príčina zablokovania akcií iná ako oznámená, nebude pravdepodobne úplne košer a pre minoritného akcionára bude znamenať, tak ako je to na Slovensku zvykom, iba stratu. Obchodovanie s akciami fondu mohlo mať po potvrdení reálnosti oznámenej výšky majetku veľmi dynamický priebeh a mohlo byť pútavým oživením inak nudného trhu.
V minulom roku stúpla cena akcií Púchovského IF z januárových 150 Sk na 260 Sk dosiahnutých v polovici roku. Druhý výrazný skok nastal na konci novembra a znamenal nárast až nad 350 Sk . Posledná cena na trhu RMS bola zaznamenaná 7. januára na 318 Sk.
Merine sa darí presadzovať sa na vyspelých trhoch. Podľa posledných správ sa pokúša presadiť v Austrálii a na Novom Zélande, pritom už v súčasnosti smeruje na export do vyspelých krajín viac ako 50 % jej produkcie. S akciami Meriny sa v tomto roku ešte neobchodovalo, posledná vlaňajšia cena je 104 Sk.
Stavebníctvo, resp. jeho časť, sa stáva najúspešnejším odvetvím na Slovensku. V roku 1997 zaznamenali Inžinierske stavby Košice nárast hrubého zisku o 68 %, keď rok predtým dosiahli čistý zisk 21,75 mil. Sk. Hlavnú zásluhu na tomto raste má spoluúčasť na výstavbe diaľnic. Na konci roku 1997 boli najväčšími akcionármi v Inžinierskych stavbách FNM SR s 19,66 %, CREDITANST.-BANKVEREIN s 7,28 %,
ARDS, a.s., s 13,73 %, DOPRAVNÁ BANKA, a.s., s 24,07 % a BANKA HANÁ Nitra s 29,00 %. Podľa výpisu SCP došlo 7. januára k zníženiu podielu CREDITANST.-BANKVEREIN na 2,75 %. Vývoj ceny akcií Inžinierskych stavieb v minulom roku nemal jednoznačný charakter. Druhý štvrťrok bol v znamení prepadu z marcových 850-900 Sk na júnových 400 Sk, oživenie v treťom štvrťroku znamenalo v septembri krátkodobý návrat nad 600 Sk. Posledný kvartál priniesol opätovný pokles na koncoročných 400 Sk.
Cestné stavby Košice plánujú dosiahnuť v tomto roku výnosy vo výške 1,2 mld Sk, čo predstavuje medziročný nárast o 10 %. Malý obchod realizovaný v piatok znamenal pokles oproti záveru minulého roka o takmer 10 % a je možné, že vďaka, zdá sa, jednoznačne určenej štruktúre vlastníkov bude pokračovať.
V oboch uvedených stavebných spoločnostiach majú významné postavenie VSŽ. Na sklonku roku 1997 predali VSŽ svoj 20-percentný podiel v Třineckých železiarňach (podľa hovorcu VSŽ bola cena predaja vyššia ako cena obstarania, kupujúcim bol majoritný vlastník TŽ - Moravia Steel) a opäť zvíťazili v tendri na privatizáciu 68,15 % maďarských železiarní DAM. Oproti úrovni z novembra a prvej polovici decembra minulého roku oslabili akcie VSŽ o takmer 50 Sk. Ani na burze nedosiahli v piatok cenu nad 700 Sk, na trhu RMS boli obchodované pri priemernej cene pod 660 Sk. Pre budúci vývoj ceny akcií VSŽ bude pravdepodobne rozhodujúce oznámenie koncoročných výsledkov, zvlášť netrpezlivo očakávané po mätúcom zverejnení výsledkov k 30. septembru minulého roku, v ktorých VSŽ vykázali vysokú prevádzkovú stratu.
Smrečina, a.s., je v konkurze a s ohľadom na výšku záväzkov je pravdepodobné, že akcionári nemôžu počítať s nejakým likvidačným zostatkom. Divoké turbulencie ceny Smrečiny v minulom roku nemali nič spoločné s trhom a ťažko sa dá očakávať, žeby sa našiel investor, ktorý by mal záujem o tieto akcie i pri úrovni technického dna na RMS.
Viacero emisií nepotvrdilo v úvode tohto roku svoj decembrový rast, iné stagnujú na úrovni minuloročného dna. Akcie Bučiny opäť klesli z minuloročných 132 Sk pod 110 Sk. Akcie Drôtovne ležia takmer bez záujmu investorov pod hranicou 300 Sk. Blízko tejto hodnoty sú aj akcie Harmaneckých papierní. Jeden z najdramatickejších prepadov absolvovali akcie Figara, ktoré sa spustili z úrovne blízkej nominálu zatiaľ tesne nad 700 Sk. Akcie Považských strojární vďaka absencii blokových obchodov na parkete burzy vytrvalo klesajú, zatiaľ na piatkových 85 Sk. Ani akcie Slovakofarmy neodolali a klesli zatiaľ na 4000 Sk.
Informácie poskytuje aj internetová strana http://www.p67value.sk