BRATISLAVA (SITA) - Veľkosť deficitu na bežnom účte platobnej bilancie SR znamená ďalšie zvyšovanie nestability slovenskej ekonomiky. Pozitívnou črtou však je, že tempo, akým sa táto nestabilita prehlbuje, sa začína znižovať. Pre tlačovú agentúru SITA to povedal prezident Centra pre hospodársky rozvoj (CPHR) Eugen Jurzyca. Ocenil pritom predovšetkým znižovanie podielu deficitu na vyprodukovanom hrubom domácom produkte (HDP).
Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) zaznamenal deficit bežného účtu platobnej bilancie v októbri 1997 prehĺbenie o 3,1 mld Sk. Za prvých desať mesiacov roka 1997 tak schodok dosiahol výšku 40 mld Sk. Táto úroveň je o 0,5 mld Sk vyššia ako v rovnakom období minulého roka. Podľa predpokladov agentúry SITA predstavuje súčasná výška deficitu bežného účtu 7,2 až 7,5 % HDP.
Za hlavné riziko vývoja platobnej bilancie a tým aj stability meny označil prezident CPHR novelu zákona o NBS, obmedzujúcu mieru jej nezávislosti. V prípade udržania nezávislosti bude zrejme centrálna banka uplatňovať veľmi reštriktívnu monetárnu politiku, čo by mohlo do určitej vyvážiť dôsledky zníženia a postupného zrušenia dovoznej prirážky v SR v roku 1998. "Ak by však došlo k obmedzeniu nezávislosti a uvoľneniu rastu peňažnej zásoby M2, opäť by mohlo dôjsť k razantnému zhoršeniu situácie na bežnom účte," povedal.
V prípade obmedzenia nezávislosti NBS môže byť výsledkom buď devalvácia, alebo opätovné zavedenie dovoznej prirážky, ktorá však bude musieť byť drastickejšia ako v minulosti. "V rôznych ekonomikách je rôzna pravdepodobnosť a predpovedateľnosť vládnych krokov. U nás je tento ukazovateľ na veľmi nízkej úrovni. Z tohto dôvodu sa nedá vylúčiť ani situácia, keď vo veľmi krátkom čase po skončení platnosti dovoznej prirážky, pristúpi vláda k jej opätovnému zavedeniu," skonštatoval E. Jurzyca.
Za hlavné negatívum vývoja platobnej bilancie označil E. Jurzyca fakt, že deficit na bežnom účte nie je vyvažovaný deficitom na kapitálovom účte, to znamená, že na Slovensko neprichádza dostatočné množstvo priamych zahraničných investícií. "Namiesto priamych investícií poskytuje zahraničie Slovensku len krátkodobé peniaze, ktoré môže kedykoľvek stiahnuť."