Rok 1997 priniesol pre Múzeum vo Sv. Antone po 4 rokoch opäť kapitálový transfer - prostriedky na obnovu kaštieľa. Tieto sa využili prednostne na riešenie havarijného stavu - reštaurovanie fresky v tympanóne severného krídla a opravy statických porúch. V súčasnosti nie je v rámci umeleckohistorickej časti kaštieľa sprístupnená celá návštevná trasa. Opravujú sa miestnosti Filipa Coburga v západnom krídle, veľká herňa a cisársky salón. Zároveň sú reštaurované zbierkové predmety, ktoré sa po oprave týchto priestorov nainštalujú v miestnostiach Filipa Coburga. Tieto by mali byť sprístupnené návštevníkom v budúcom roku. Keďže oprava statických porúch súvisí aj s prízemím kaštieľa a s poľovníckou expozíciou v západnom krídle kaštieľa, pripravuje sa nová, náhradná poľovnícka expozícia vo východnom krídle. Súčasné zmeny neovplyvňujú otváracie hodiny kaštieľa a návštevníci uvidia vždy podstatnú časť unikátnych expozícií a v roku 1998 i mnoho nového. ŠTIAVNICKÉ NOVINY,
Banská Štiavnica
Obnova výroby v Pohronskom Ruskove
V Pohronskom Ruskove sa po piatich rokoch opäť obnovuje výroba cukru. Ako informoval generálny riaditeľ Kombinátu Oroska Ing. Martin Magula, za dva mesiace sa novému majiteľovi podarilo zdanlivo nemožné - začať nábehovú kampaň. Najťažšie bolo presvedčiť ľudí, ktorí sa už v minulosti niekoľkokrát sklamali. Noví majitelia zatiaľ investovali 20 miliónov korún. Zamestnávajú 80 stálych zamestnancov a 20-30 brigádnikov. V januári budú prijímať ďalších pracovníkov na rekonštrukčné práce. Plánujú zamestnávať až 200 pracovníkov. V samotnom Ruskove je 30-percentná nezamestnanosť. V 22 obciach Dolnohronského regionálneho združenia je 27-percentná nezamestnanosť, preto starostovia obcí uvítali obnovenie výroby v cukrovare. Denná kapacita je 2 tisíc ton, počas celej kampane chcú spracovať 200 tisíc ton. Aj keď trh s cukrovou repou obsadil v regióne Cukrovar Dunajská Streda, chcú ponúknuť poľnohospodárom výhodnejšie podmienky. Menšia dopravná vzdialenosť o asi 100 km svedčí v ich prospech a spoliehajú sa aj na solidaritu v regióne. Produkciu cukru plánujú 20-25 tisíc ton. Budú vyrábať aj kockový cukor. Odbyt majú zatiaľ zabezpečený v zahraničí. V minulosti sa do cukrovaru investovalo 250 miliónov korún, takže technologické zariadenie je pomerne moderné, len je značne zdevastované. Hlavným akcionárom spoločnosti je Perspektíva Group Holding, dcérska spoločnosť Perspektívy, a. s., ďalšími akcionármi sú fyzické osoby.
NOVÉ POHRONIE, Levice
Kam zmizol staviteľ kaštieľa pri Kurtáni?
Tomu, kto prechádza cez obec Kurtáň smerom na Fiľakovo, určite neujde zvláštna stavba pripomínajúca kaštieľ. Pred vyše 30 rokmi sa budovu rozhodol postaviť muž menom Barnabáš Agócs. Nikto nevie, kde tento dôchodca v súčasnosti žije. "Jedni hovoria, že je v Lučenci v starobinci, iní zase, že v akejsi obci pri Leviciach. No ale ktovie, či je naozaj tam," hovorí starenka Mária Agócsová, ktorá momentálne žije v dome rovno pod kaštieľom. Pán Barnabáš je mladší brat jej manžela. "Ja vám ani neviem povedať, načo ten kaštieľ vlastne postavil. Staval ho podľa akejsi knihy. Najskôr ho chcel pre sestry, ale tých bolo šesť alebo sedem a kaštieľ sa im zdal byť malý," hovorí M. Agócsová. Barnabáš v kaštieli istý čas aj býval. Vodu tam nemal, tú si bral zo studne pri dome. V izbe, ktorú mal zariadenú na prízemí, si kúril kachľami. "Však on má už 80 alebo 81 rokov. Začal ho stavať neskoro a potom už nevládal. Aj keď väčšinu roboty odviedol sám, vždy prišlo aj niekoľko robotníkov." Pred niekoľkými rokmi kaštieľ predal.
NOVOHRADSKÉ NOVINY, Lučenec