Prekvapenie čakalo náhodných účastníkov včerajšieho otvorenia výstavy "Česi - Nemci - susedstvo" v pražskom Clam Gallanovom paláci. Z plagátu pri vchode, ktorý poskytoval podrobnejšiu informáciu, že ide o prehľad vývoja týchto vzťahov za 1000 rokov s dôrazom na 20. storočie, sa nedalo vytušiť, o čom vlastne chcú usporiadatelia návštevníkov informovať.
Už po úvodnej melódii a oslavnej vlasteneckej básni však bolo jasné, že výstava nemá byť harmonicky pôsobiacim príspevkom k už menej harmonickým česko-nemeckým vzťahom, ale že ide o odvetnú reakciu na "provokatívne a revanšistické výstavy" proti Českej republike, organizované v nemeckých mestách predstaviteľmi Sudetonemeckého krajinského spolku. Dr. Pavel Macháček, tajomník verejnosti úplne neznámej spoločnosti Kruh občanov Českej republiky vyhnaných v roku 1938 z pohraničia, vo svojom príhovore kritizoval funkcionárov Sudetonemeckého krajinského spolku a jeho podporu zo strany nemeckej vlády, pričom poukázal na utrpenie Čechov, žijúcich pred začiatkom vojny v Nemcami ovládanom pohraničí. Vo svojom improvizovanom prejave sa Dr. Macháček posťažoval na problémy s financovaním výstavy, ktorá potrvá až do 8. marca: "Podarilo sa nám hovoriť trištvrte hodiny priamo so Zieleniecom, ktorý výstavu odmietol s odôvodnením, že si od nás nenechá skaziť vzťahy s Nemeckom." Niekoľko bielych panelov s citátmi politikov a historikov, fotografie a mapy, znázorňujúce územia, na ktorých kedysi spolu žili Česi a Nemci, rovnako ako aj faktografické údaje o Henleinovej prohitlerovskej Sudetonemeckej strane majú českú verejnosť "pravdivo informovať o II. svetovej vojny a udalostiach po nej". Súhlasné prikyvovanie mnohých pozvaných sprevádzalo Macháčkove slová o podriadenom postoji českej zahraničnej politiky voči dominujúcemu postaveniu Nemecka, ktoré hrozí aj v zjednotenej Európe a o ktorý sa vraj "výrazne zaslúžil" Jiří Dienstbier.
Ministerstvo zahraničných vecí tým, že neodmietalo "nehorázne požiadavky Sudetských Nemcov", podporovalo podľa členov Kruhu občanov ich militantnosť, nie však záujmy Českej republiky. Obrana národa, ktorý sa ani v zjednotenej Európe nesmie rozpustiť ako "instantná káva", to má byť posolstvo výstavy pre budúcnosť.
Zatiaľ čo niekoľko renomovaných českých historikov vyjadrilo so skutočnosťou, že sa táto výstava koná, veľkú spokojnosť, publicista Pavel Tigrid odchádzal domov zreteľne rozladený: "Nič k tomu nepoviem, ja som tu len omylom."
Autor: EVA GRUBEROVÁ, Praha (Autorka je stálou spolupracovníčkou