Ten sa však od prvotnej doby zmenil: rozpadli sa staroveké ríše, vznikali nové, objavili sme nové svetadiely, menili sa názory na svet i na život cirkví. Najmä naše storočie, poznačené dvoma svetovými vojnami, nás núti hľadať nový model, ktorý by viedol k zjednoteniu. Na pôde cirkví vznikajú hnutia, ktoré sa snažia o jednotu kresťanstva. Švédsky arcibiskup Söderblom, veľký priateľ a zástanca Slovákov, podporoval hnutie Za praktické kresťanstvo. Za svoju prácu bol odmenený Nobelovou cenou, na ktorú ho navrhli aj členky Kruhu evanjelických žien na Slovensku. Novšie snahy vyústili do založenia Ekumenickej (Svetovej) rady cirkví (SRC) so sídlom v Ženeve. Tá dnes združuje 330 nekatolíckych cirkví s vyše 400 miliónmi kresťanov z viac ako 100 krajín sveta. V tomto roku sa v africkej Harare zíde Valné zhromaždenie SRC k 50. výročiu jej vzniku. Ekumenická rada cirkví na Slovensku sídli v Bratislave a sústreďuje delegátov protestantských a pravoslávnych cirkví. Jej terajším predsedom je generálny biskup evanjelickej cirkvi Doc. ThDr. Július Filo.
V 60-tych rokoch vystúpil pápež Ján XXIII. s novými ekumenickými podnetmi, ktoré zanechali pečať na vývine ekumenizmu v rímskokatolíckej cirkvi. V súčasnosti je nositeľom tejto myšlienky pápež Ján Pavol II., známy svojimi pastoračnými cestami po celom svete. V pamäti máme i jeho návštevy na Slovensku, pričom na druhej vyzýval najmä mládež biblickým: Nebojte sa!
Výsledkom ekumenického hnutia v Európe bolo II. ekumenické zhromaždenie v júni 1997 v rakúskom Grazi, ktoré spolu usporiadali Biskupská konferencia katolíckej cirkvi a Konferencia európskych cirkví. Ústrednou témou bolo Zmierenie - Boží dar a prameň nového života. V septembri bol vo francúzskom Štrasburgu 31. ekumenický seminár na tému Ekuména na prechode k 3. tisícročiu. Významnou bola aj účasť predstaviteľov katolíckej cirkvi, ktorí hovorili o ekumenickom hnutí po II. vatikánskom koncile.
Dnes sa u nás často spomínajú zmluvy štátu s Vatikánom a zmluvy o vzťahu štátu k cirkvám na Slovensku. Náš prezident Michal Kováč sa vo Vatikáne stretol s pápežom Jánom Pavlom II. - povzbudzujúce boli ich vyhlásenia o potrebe spolupráce medzi cirkvami a občianskymi združeniami. Chystané zmluvy by mali byť platné nielen pre katolícku cirkev vo vzťahu k štátu, ale mali by potvrdiť rovnaký základ aj pre ostatné nekatolícke cirkvi a náboženské spoločnosti. Kresťania by mali prispieť k tolerancii medzi cirkvami i medzi občanmi rôznych vyznaní a názorov, mali by sa starať o lepšie životné prostredie, spolužitie kultúr a tradícií, bojovať proti zlu, násiliu a sociálnej neistote.
Na pôde Demokratickej únie v sekcii kultúry vznikol Ekumenický klub DU. Jeho cieľom je viesť dialóg s občanmi, ktorí nie sú členmi žiadnej cirkvi či cirkevnej spoločnosti, ale vyznávajú morálne a etické hodnoty. Chceme nielen otvorene pomenovať problémy súčasnej spoločnosti, ale ich aj riešiť bez svárov, treníc a nepokojov. Nezabudnime na zásadu, že štáty sa udržujú tými zásadami, na ktorých vznikli! Musíme konať, kým je ešte čas, a dať priestor všetkým, ktorí veľa vedia a sú na výške odborne i morálne. Len tak môžeme nadviazať na najlepšie tradície z histórie Slovákov a stať sa rovnocennými členmi spoločenstva európskych národov.
Autor: MILADA ONDREJOVIČOVÁ, predsedníčka Ekumenického klubu DU