rodného práva a medzinárodnej politiky v prípade plnoprávneho členstva SR v EÚ a prípadného vstupu do NATO. Len tak dosiahneme konsenzus v otázkach priaznivého vývoja ústavnosti a vyhneme sa prípadnej politickej kríze a následnej demisii vlády, ako sa to stalo v ČR.
JUDr. MARIÁN KORVÍN, Poprad
# V schránke som našiel vianočný pozdrav od súdruha Mečiara, v ktorom sa okrem iného hovorí, že rok 1998 bude rokom významných ľudských a morálnych rozhodnutí, ktorých výsledok nás bude sprevádzať do nového veku. A ešte tieto krásne slová: "Prejavme svoju slovenskú ušľachtilosť a dobré, múdre slovenské srdcia nech našepkajú našim krokom." Toto mal odporúčať najmä sám sebe a už veľmi dávno. Z morálneho a ľudského hľadiska by sa mal súdruh Mečiar ospravedlniť väčšine ľudu tejto krajiny za balamutenie a podvádzanie, za všetky činy, ktorými nás doviedol do politickej a ekonomickej izolácie. Nech takéto pozdravy posiela svojim verným, pre SIS isto nie je problémom zistiť si ich adresy.
OTO ŽIPAJ, Humenné
# Myslím si, že minister Kozlík by si mal niekedy dať poradiť od celkom obyčajných ľudí, ktorí nevedia, čo je to rátať peniaze na vilu a BMW, ale ktorí pomaly nemajú na chlieb a pre ktorých sa pomaly syry a ovocie stávajú luxusným tovarom. Ak stúpnu poplatky za teplo, budú nielen hladní, ale aj chorí. V jeho rodine vraj o financiách rozhoduje žena, lebo keby to robil on, asi by nemali ani na chlieb. Pekný žart. Ak odborník na financie prizná, že nevie doma vygazdovať z nejakých päťdesiat tisíc mesačne, ako môže vedieť narábať so štátnymi financiami a rozpočtom? Odporúčam mu, aby išiel medzi ľudí a pospytoval sa ich, ako dokážu vyžiť zo štyroch, piatich tisíc! A ak stúpnu ceny novín, národ bude ešte aj neinformovaný, teda lepšie manipulovateľný. Nech teda žije Sergej Kozlík, ale z môjho platu - 4 500 korún.
MÁRIA ASTRABOVÁ, Snina
# S poľutovaním musím konštatovať, že aj keby sme mali možnosť vstúpiť hneď dnes do európskych a transatlantických štruktúr, vo mne by pretrvával pocit, že tam nepatríme. Stačí, aby sme porovnali verejné priestranstvá v mestách, zastávky električiek a autobusov či lesoparky u nás a v "západnom" zahraničí a musíme sa do krvi zahanbiť za nekultúrnosť a vandalstvo, ktoré tu prekvitá ako nikdy dosiaľ. Nechválim socialistickú éru a som šťastná, že je za nami. Ale vtedy si policajti, vlastne príslušníci, všímali správanie sa nespratníkov, aj keď neboli vždy všade, boli aspoň niekde, sem-tam niekoho prichytili a pokutovali. Teraz ich patrolovať nevidno, prefrčia okolo autami a nič nevidia, nepočujú. Vari si len nebudeme musieť priznať, že tento národ potrebuje policajný režim, aby našiel v búdke telefónny zoznam, aby na zastávkach naňho nefučalo a nepršalo cez rozbité sklá a aby sa jeho oko nemuselo dennodenne pohoršovať nad odhodenými odpadkami a zdevastovanou zeleňou.
MAGDA ZLATOVSKÁ,
Bratislava