Na zasadnutí Európskej rady, ktoré bolo minulý mesiac v Luxemburgu, sme svoju pozornosť sústredili na azda najväčšiu výzvu, aká stojí pred úniou: prijať krajiny zo strednej a východnej Európy. A prijali sme rozhodnutia potrebné na to, aby sa skončilo umelé päťdesiatročné rozdelenie nášho kontinentu. Smer je teda daný. Sme na ceste k únii s 25-30 členmi. Toto prinesie úžitok všetkým, rovnako súčasným i novým členom. Spoločný trh sa stane ešte silnejším nástrojom hospodárskeho rastu s vyše 100 miliónmi nových zákazníkov, ktorým bude poskytovať nové možnosti výberu i obchodné príležitosti. Širšia únia bude lepšie prispôsobená na riešenie problémov životného prostredia a na boj s cezhraničnou kriminalitou. Takto bude hlas Európy oveľa silnejšie znieť na svetovom javisku a bude oveľa vplyvnejší.
Pre Spojené kráľovstvo je mimoriadnym privilégiom skutočnosť, že preberá predsedníctvo vo chvíli, keď sa začína proces rozširovania. Boli sme silnými advokátmi rozšírenia už od začiatku. Vždy sme považovali za prirodzenú súčasť osudu Slovenska, že raz vstúpi do EÚ. Luxemburské stretnutie urobilo v tomto smere rozhodujúci krok.
Odkaz z Luxemburgu je jasný: dvere EÚ sú otvorené pre nových členov a očakávame, že vstúpia do únie, len čo budú pripravení. Scéna je pripravená na to, aby predsedníctvo Spojeného kráľovstva posunulo celý proces dopredu. Prvým krokom bude zvolanie Európskej konferencie na úrovni šéfov vlád v Londýne v polovici marca. Bude to nové fórum, na ktorom sa prediskutujú otázky vzájomného záujmu. Vstup do únie bude v centre pozornosti procesu, ktorý sa začne koncom marca v Bruseli. Dovtedy by sme mali dosiahnuť dohody s ostatnými kandidátmi o Partnerstve pre vstup. Tieto dohody budú hrať dôležitú úlohu v tom, aby priviedli všetkých kandidátov k bodu, keď budú schopní vstúpiť do únie.
Celý postup sa zdá byť zložitý. Som však presvedčený, že počas nášho predsedníctva s ním nielen začneme, ale dáme mu aj potrebnú rýchlosť. To je dôležité. Únia samotná bude nevyhnutne sústredená na hospodársku a monetárnu úniu a na začiatok spoločnej meny. Je to záležitosť, ktorá je v pozornosti vysokých politických kruhov. Preto sa musíme ubezpečiť, že proces rozširovania nastúpi na správnu cestu hneď od prvého dňa a dostane správny impulz.
Ako dlho to potrvá? To záleží vo veľkej miere na samotných kandidátoch. Oni sú zodpovední nielen za to, aby prijali legislatívu, ktorá zodpovedá povinnostiam člena EÚ, ale aj za to, aby uskutočnili potrebné zmeny administratívnych štruktúr, ktoré sú uvedené v pravidlách EÚ a musia sa zaviesť. Keby sme nedôverovali krajinám, ako je Slovensko, že sú schopné naplno uplatniť pravidlá EÚ, neboli by sme schopní vytvoriť bázu pre vzájomnú dôveru a porozumenie, ktoré sú nevyhnutné pre úspešné fungovanie únie. Pomoc kandidátom pri tomto procese je jednou z priorít programu PHARE, ktorý bude v roku 1998 predstavovať na Slovensku 43 miliónov ECU.
Ale nielen kandidáti sa musia zmeniť. Samotná únia musí upratať svoj dom, aby bol pripravený na úspešné rozšírenie. V prvom rade musíme zaktualizovať spoločnú poľnohospodársku politiku. Uvedomujeme si potrebu pripraviť takú politiku, ktorá bude schopná prijať výzvy budúceho storočia a nie prispôsobovať sa výzvam z rokov päťdesiatych, keď bola založená. Toto je mimoriadne dôležité pre tie štáty strednej Európy, ktoré by inak v čase vstupu do únie museli čeliť obrovskému nárastu cien potravín - a to nie je odkaz, ktorý by EÚ chcela poslať zákazníkom.
Druhá oblasť, ktorá si vyžaduje reformy, je transfer finančných prostriedkov do chudobnejších oblastí únie. Ukázalo sa to ako veľmi užitočný nástroj. Ale priveľa peňazí sa rozdeľuje hazardérsky, pričom tu existuje potreba zaviesť oveľa transparentnejší a férovejší systém umožňujúci reagovať na zmeny, ktoré so sebou prináša rozšírenie. Príchod nových a menej prosperujúcich členov nevyhnutne vyvolá tlak na rozpočet. Sme rozhodnutí pristupovať k novým členom férovo - keď raz vstúpia, musia pre nich platiť tie isté pravidlá ako pre súčasných členov a musia využívať tie isté výhody. Preto je nám jasné, že Británia (podobne ako ostatné členské štáty) musí akceptovať istý pokles vlastných príjmov. Občanom Británie sme to povedali a je dôležité, aby aj ostatné členské štáty boli rovnako úprimné k svojim voličom. Naschvál sa neusilujem stanoviť dátum vstupu prvých krajín zo strednej Európy. Z názoru Európskej komisie jasne vyplýva, že všetky musia prejsť istú cestu, ale som presvedčený, že vaša cesta je jasná, že únia je pripravená pomôcť a že nijaké iné britské predsedníctvo nebolo také rozhodnuté, ako naše, urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme začali proces, ktorý privedie do únie nových členov, len čo budú pripravení. A dodávam, že budú členmi so všetkými privilégiami, ktoré toto členstvo prináša.
Autor: ROBIN COOK, britský minister zahraničných vecí