ií Ivan Pilip, ktorý patrí medzi hlavných predstaviteľov názorovej straníckej platformy, ktorá vznikla ako reakcia na výsledky poděbradského kongresu ODS. "Z vystupovania najmä Macka, ale i niektorých ďalších politikov ODS, pána Kondra a ďalších súčasných predstaviteľov vedenia ODS mám pocit, že títo ľudia začínajú posúvať program ODS, že ho začínajú radikalizovať, tlačiť ho do akéhosi pravicového populizmu," uviedol minister, ktorý sa nebráni vnútrostraníckej diskusii o programových prioritách a štýle politiky. Či dokáže ODS na súčasnú vážnu situáciu nejakým spôsobom reagovať, ukáže podľa neho marcový kongres strany.
"Pokiaľ nie, tak ja predpokladám, že zrejme dôjde k pohybu v pravici, pretože by som považoval za zlé, keby jediným predstaviteľom občianskej pravice vedľa ODS bola po budúcich voľbách v parlamente zradikalizovaná a do izolácie zahnaná ODA," naznačil ďalší možný vývoj Pilip, ktorý sa už nebráni úvahám o vzniku novej pravicovej strany. Jej základom by mohla byť práve názorová platforma vo vnútri ODS, ktorú podporuje približne tretina z dvoch desiatok tisíc členov strany.
"Pokiaľ bude pokračovať takáto politická konfrontácia, návrhy na vylúčenie zo strany, výzvy na odchod ľuďom, ktorí neurobili jednoducho nič iné než to, že sa rozhodli podporiť vládu, ktorá chce byť programovým cieľom ODS veľmi blízka, tak nie je samozrejme možné vylúčiť, že sa ODS rozdelí," dodal Pilip.
Vedenie ODS vrátane predsedu strany Václava Klausa vyzvalo Pilipa a ďalších troch ministrov vlády premiéra Josefa Tošovského za ODS - Jana Černého, Michala Lobkowicza a Stanislava Voláka - na odchod zo strany. Oficiálne vedenie ODS totiž nesúhlasí s priebehom zostavovania novej vlády a odmietlo do vlády delegovať svojich zástupcov. Opačný názor majú členovia platformy ODS a vedenie poslaneckého klubu strany, ktoré vstup Pilipa a ďalších do vlády podporilo.