Prezident USA Bill Clinton vstúpil do druhého roka druhého, a zároveň podľa ústavy svojho posledného štvorročného volebného obdobia. Aj keď sa o jeho ďalšom osude po odchode z funkcie ešte veľa nehovorí, niektorí terajší spolupracovníci sa rozhodli dať mu zbohom už teraz. Ide o veľmi výhodnú chvíľu, ak sú medzi nimi aj takí, ktorí mienia roky strávené po prezidentovom boku zúročiť vo svojej ďalšej kariére. Ak by išlo o bežných pracovníkov administratívy, možno by sa o veci toľko nehovorilo v televízii a nepísalo v novinách, ale zámer odísť ohlásil jeden z najlepších prezidentových mužov, Erskine Bouwles, personálny šéf Bieleho domu. Nebol na poste dlho, len rok, odkedy si ho Clinton vzal k sebe po druhom volebnom víťazstve. Lenže tento známy bankár dokázal vraj za rok niečo, čo sa už dávno málokomu podarilo. "Kabinet dnes funguje ako švajčiarske hodinky," vraví nemenovaný pracovník administratívy, ktorý si až veľmi dobre pamätá na benevolenciu predchádzajúceho personálneho šéfa Bieleho domu McLartyho.
Bouwles vniesol do mamutieho stroja vládneho kabinetu, kde každý minister disponuje niekoľkými desiatkami, ba stovkami ľudí, vlastný zmysel pre poriadok. Bill Clinton sa zatiaľ k jeho odchodu nevyjadril, lebo je jasné, že práve jeho odchodom sa spustí lavína odchodov ďalších veľmi vplyvných postáv. Svoj úmysel odísť už ohlásili také esá, ako tlačový tajomník Bieleho domu Michael McCurry, ktorý za päť rokov vo funkcii vybudoval perfektné vzťahy so zástupcami amerických, ale aj zahraničných médií. Odchod hlási aj šedá eminencia Bieleho domu Rahm Emanuel, hlavný Clintonov právnik, ktorý však vraj dokáže poradiť každému, kto si už nie je istý ničím. Práve o Emanuelovi sa povráva, že ťahá za všetky nitky Bieleho domu. Odchod oznámil aj Douglas Sosnik, v súčasnosti hlavný Clintonov politický poradca a povráva sa, že sa na odchod chystá aj Samuel Berger, terajší prezidentov poradca pre otázky národnej bezpečnosti.
V hre sú aj ďalšie mená a ak by na ne došlo v najbližšom čase, Bill Clinton by sa mohol ocitnúť na bojisku sám. Viacerí si to uvedomujú. Michael McCurry k tomu hovorí: "Nemožno násilne zmeniť vonkajšiu tvár administratívy v rovnakom čase, keď sa mení jej vnútorná podoba." Lenže väčšina pozorovateľov sa domnieva, že ak odíde personálny šéf Erskine Bouwles, prezidentovi sa nepodarí zastaviť ani ostatných. Pre väčšinu mien jestvujú už vhodní náhradníci. Napríklad po kresle poradcu pre otázky národnej bezpečnosti veľmi túži Strobe Talbott, v súčasnosti námestník ministerky zahraničných vecí Madeleine Albrightovej, a zrejme ako dávny a dobrý Clintonov priateľ tento "flek" aj dostane. Ale náhrada za Erskine Bouwlesa vraj zatiaľ skutočne nie je. A tak si možno predstaviť, koľko aspirínov musí brať v týchto dňoch americký prezident na utíšenie bolestí svojej hlavy.
Autor: Washington, (Autor je stálym