jeho budúcnosť od toho, či mu bude na budúci týždeň v parlamente vyslovená dôvera. Pritom pripadne Milošovi Zemanovi a ČSSD rozhodujúca úloha: Tošovský potrebuje hlasy od väčšiny z 200 poslancov, a keďže nemôže počítať ani s republikánmi, ani s komunistami, bude odkázaný na hlasovanie 58 poslancov za ČSSD, ktorí zaujmú jednotný postoj. Nejasná je aj situácia v ODS, ktorej poslanecký klub je v súčasnosti úplne rozštiepený. Približne štyridsiati poslanci vystupujú proti expremiérovi a predsedovi strany Václavovi Klausovi a očakáva sa teda, že novú vládu podporia. Vo štvrtok však ďalších dvanásť poslancov za ODS vyzvalo predsedu parlamentnej frakcie Jana Černého a celé jej predsedníctvo odstúpiť. Celkový obraz, ktorý momentálne ODS ponúka, je dosť chaotický a ešte viac nevypočítateľný, ako tomu bolo na začiatku vládnej krízy. Vedenie strany dokonca plánuje v najbližších dňoch vyzvať Klausových vnútropolitických súperov, ktorí bez ich súhlasu prijali ministerské miesta (Pilip, Lobkowicz, Černý, Volák) na odchod zo strany.
Týmto s konečnou platnosťou odbila oná symbolická hodina pre Miloša Zemana, ktorý vyhlásil, že novú vládu podporí len v prípade jej časovo obmedzeného mandátu.
Sociálni demokrati trvajú na júnovom termíne predčasných volieb, pretože chcú (ako ich takmer istí víťazi) sami navrhnúť zákon o štátnom rozpočte pre budúci rok. Súčasná vláda s ministrom financií Pilipom chce nariadiť od 1. júla dereguláciu cien nájomného a elektriny, ktorá by u českého obyvateľstva vyvolala vlnu nespokojnosti. Tohto "dedičstva" sa Zeman právom obáva - ČSSD ako vládna strana by v takomto prípade musela za tento zákon prevziať zodpovednosť a stratila by popularitu. Preto Zeman musí na svojej požiadavke trvať a Tošovský sa musí obávať konfliktu s protichodnými záujmami ministrov za ODS a ODA. Poslanci za ČSSD sú v prípade nesúhlasu Tošovského a Havla rozhodnutí opustiť pri hlasovaní o dôvere novej vláde rokovaciu sálu. K ich požiadavkám tiež bude patriť podmienka, aby Tošovského vláda v priebehu januára predložila parlamentu jasný zákon o financovaní politických strán, aby sa v budúcnosti zabránilo podobným sponzorským aféram, aké postihli ODS. Takýto zákon je v záujme ČSSD, ale aj demokracia v Českej republike nezodpovedá záujmom bývalých koaličných strán, ktoré doteraz svoje financovanie verejne neobjasnili. Preto je možné, že aj po získaní dôvery nová vláda na tomto zákone stroskotá, a tým bude prinútená k demisii. Nádej, že sa politická situácia v ČR po vymenovaní novej vlády, ktorá nedostala politický mandát prostredníctvom voličov, konečne stabilizuje, ostáva aj naďalej malá.
Autor: EVA GRUBEROVÁ, Praha (Autorka je stálou spolupracovníčkou