2. decembra - dva dni po príchode leta. Sydneyská dráma bola súčasťou veľkej krízy, pri ktorej zúrilo na väčšine územia Nového Južného Walesu až do 400 požiarov, zabilo troch požiarnikov a asi desať domov bolo zničených. Buldozéry vykopali obrovskú priekopu, takmer 100 km dlhú, aby sa oheň obmedzil na severozápad štátu a popol padal na predmestské dvory najmenej týždeň. To bola iba jedna malá časť z priebehu El Niňa v roku 1997. Tohtoročnými prejavmi fenoménu El Niňo boli najhoršie postihnuté Indonézia a Papua-Nová Guinea. Vedci varovali, že El Niňo by mohol predstavovať klimatickú udalosť storočia. Vážne sucho, hlad a zatvorenie baní v Papue-Novej Guinei sprevádzali lesné požiare v Indonézii, ktoré zadúšali juhovýchodnú Áziu dymom od augusta do novembra. El Niňo rozšíril svoje pôsobenie na celý svet. Spôsobil utečeneckú krízu v severovýchodnej Keni, kde desaťtisíce somálskych, ugandských, etiópskych a sudánskych postihnutých opustilo zaplavené tábory. V novembri OSN očakávala, že v rokoch 1997 a 1998 bude hladomorom postihnutých päť miliónov ľudí v južnej Afrike. Časti Južnej Ameriky, zvlášť Ekvádor, boli postihnuté nevysvetliteľnými záplavami v novembri. Obyvateľov južnej Kalifornie varovali, aby sa pripravili na jednu z najhorších zím za posledné obdobie. Na El Niňo dokonca zvaľujú vinu za zvýšenie nákladov na šálku kávy, lebo ovplyvnil úrodu sezóny 1997/98.
NAJHORÚCEJŠÍ ROK
Napriek uvedeným faktom, svet v roku 1997 vyviazol so šťastím. Minuloročný El Niňo sa mal vyrovnať tomu z rokov 1982/83, kedy boli škody odhadované na 13 miliárd dolárov. Súčet škôd za rok 1997 ešte nebol presne vypočítaný, ale je nižší, ako sa očakávalo. No rok 1997 aj tak predstavoval rok s rekordným počasím. Bol to najhorúcejší rok v histórii záznamov, pričom britský meteorologický úrad predpovedal koncom roka priemernú globálnu teplotu na 15,43Z Celzia. V roku 1997 vystúpili povrchové teploty v strednom a východnom rovníkovom Pacifiku na ohromné štyri až päť stupňov Celzia nad priemer. Neľútostný El Niňo a globálne otepľovanie skleníkovými plynmi vyvolali jav, ktorý Barrie Hunt, vedúci programu El Niňo pre Vedeckú a priemyselnú organizáciu austrálskeho zväzu (CSIRO), vyhlásil za ,odchýlku` roka. Austrálsky výlov tuniakov vzrástol, keď El Niňo poslal studené prúdy k austrálskej časti Pacifiku, ale výlov homárov by mal podľa očakávania v priebehu niekoľkých rokov klesnúť ako následok pôsobenia El Niňa, zatiaľ čo celoštátna úroda pšenice je zničená nezvyčajným suchom.
Vplyv El Niňa by sa mal rozptýliť uprostred roka 1998, kedy sa bude meniť na sesterskú La Niňa a prinesie dažde a záplavy.
EL NIŇO NAVEKY
El Niňo však svet sužuje dlhšie, ako siahajú záznamy a nijako nenaznačuje, že sa pominul naveky. Peruánski rybári, loviaci sardely, vravia, že El Niňo alebo ,(Boží) syn`, sa objavil, keď teplé vianočné vody pri Južnej Amerike spôsobili prudký pokles lovu. Austrália, ktorá je v prvej línii pôsobenia El Niňa, v západnej časti Pacifiku, ho po prvý raz zaznamenala v roku 1791, iba pár rokov po tom, čo sem Británia poslala prvú koloniálnu flotilu. El Niňo nielenže pretrval celé storočia, zdá sa, že prekvitá pod modernou pokrývkou jedov, ktorú priemyselný človek vyrobil v atmosfére. Podrobná experimentálna práca CSIR ukazuje, že atmosferický oxid uhličitý v podmienkach globálneho otepľovania zvyšuje frekvenciu výskytu El Niňa z priemerného jedného za päť rokov na jeden za tri roky.
El Niňo vykazuje ďalší účinok - otepľuje vody oceánov, čo dokázateľne zintenzívňuje globálne otepľovanie tým, že spomaľuje asimiláciu oxidu uhličitého do oceánu. "Otepľovanie sa aktivuje," hovorí Hunt. "Celkove máme čoraz teplejší svet, pričom udalosti, vyvolané El Niňom, sú stále častejšie." Austrálski skeptici popierajú spojenie El Niňo - skleníkové plyny, ako výtvor vedcov, ktorí túžia po výskumných grantoch. A vývoj udalostí v Austrálii za rok 1997 spočiatku podporil názory skeptikov. Predpovede austrálskeho meteorologického úradu začiatkom roka 1997 o hroznom suchu v Austrálii, vyvolanom El Niňom, sa nesplnili. Po suchom začiatku sezóny vysielal Indický oceán od augusta vlny dažďa po celej Austrálii, pričom sa zmenila bežná schéma východných dažďov z tropického severu. Austrálska úroda vývoznej pšenice v hodnote 2,5 miliardy tamojších dolárov bola zachránená. Ian McClintock, viceprezident Farmárskej asociácie v Novom Južnom Walese, tiež argumentuje, že súčasné celosvetové otepľovanie sa najviac prejavilo v prvej polovici storočia, keď boli emisie skleníkových plynov menšie ako dnes. Jedným dychom však dodáva, že veda je už voči predpovediam ostražitá.
KATASTROFY ČÍHAJÚ
Americká národná správa oceánov a atmosféry predpovedá, že tichomorský El Niňo sa začne meniť na La Niňu v júni-júli-auguste 1998, pričom spôsobí ochladenie východných oceánov. Elniňovské teplo v Tichom oceáne sa podľa predpovedí zredukuje od marca. Známky ústupu súčasného El Niňa už existujú. Monzúnová sezóna v Darwine, najvrchnejšom cípe Austrálie, sa začala načas, v decembri. Sucho v Papue Novej Guinei a v Indonézii sa tiež začalo zmierňovať koncom novembra a začiatkom decembra.
Môže svet očakávať dobré počasie v tomto roku? "V roku 1998 budeme mať viac meteorologických nešťastí. Niekde bude v priebehu budúceho roka tajfún, inde budú záplavy," povedal Chris Mitchell, koordinátor výskumu CSIRO pre klímu a oceánografiu. Problém spočíva v tom, že veda nevie povedať, kde a kedy katastrofy nastanú.