Za najžiadanejší, najdrahší a najnedostatkovejší tovar súčasného obdobia sú nesporne považované informácie. Od ich presnosti a rýchlosti sú závislé rozhodnutia na každej úrovni. Hladom po expresných informáciách sú známi najmä investori na kapitálovom trhu.
V súlade so svetovým trendom aj Burza cenných papierov v Bratislave (BCPB) v snahe sprístupniť objektívne informácie čo najširšej skupine potenciálnych investorov upravila podmienky registrácie a kótovania cenných papierov na svojom trhu.
Trh BCPB je rozdelený na niekoľko častí. Najprísnejšie podmienky sú stanovené pre kótované cenné papiere na hlavnom trhu. Sem môžu byť zaradené iba cenné papiere tých emitentov, ktorých výška základného imania dosahuje minimálne 500 mil. Sk a objem emisie je v nominálnej hodnote najmenej 100 mil. Sk. Na vedľajší trh kótovaných cenných papierov môžu byť zaradené cenné papiere tých emitentov, ktorých výška základného imania i objem emisie presahuje 100 mil. Sk.
Všetky cenné papiere okrem štátnych dlhopisov sú najprv kótované na vedľajšom trhu. Po uplynutí 6 mesiacov môže emitent požiadať o preradenie na hlavný trh. Výbor kótovania cenných papierov o tom rozhodne v závislosti od výsledkov hospodárenia, postavením na trhu, objemu obchodov na burze a plnením povinností emitenta vyplývajúcich z pravidiel kótovania.
Emitenti sú povinní poskytovať o sebe všetky dôležité údaje v prospekte emitenta. Údaje v ňom musia byť uvedené za posledné 3 roky činnosti. Samotný prospekt slúži investorom pri posudzovaní cenného papiera. Obsahuje niekoľko typov údajov.
V základných údajoch o emitentovi sú zahrnuté okrem iného obchodné meno a právna forma, zoznam akcionárov vlastniacich viac ako 5 percent základného imania emitenta, organizačná štruktúra vrátane dcérskych spoločností, mená členov štatutárnych a dozorných orgánov a vedúcich pracovníkov spolu s údajmi o ich odbornej spôsobilosti a priemerný počet zamestnancov za posledný uzavretý rok.
Najviac študované budú zrejme informácie o finančnej situácii emitenta, výsledky hospodárenia za posledné tri roky, základné imanie, prijaté úvery spolu s ich členením a pohľadávky i záväzky emitenta.
V časti o podnikateľskej činnosti emitenta je zahrnutá charakteristika činnosti, postavenie na domácom a zahraničnom trhu, podiely jednotlivých trhov na obrate, investície za posledné tri roky, stratégia hospodárskej činnosti a vyhliadky hospodárenia do konca bežného a pre nasledujúci rok. Prospekt dopĺňajú údaje o cennom papieri.
Pre každú významnú zmenu, ktorá môže mať vplyv na postavenie emitenta a kurz jeho cenného papiera, musí emitent vypracovať doplnok prospektu a predložiť ho neodkladne burze. Tá ho zverejní na náklady emitenta v dvoch periodikách. Správu o svojom hospodárení je emitent cenného papiera kótovaného na hlavnom trhu povinný predkladať burze v stanovenej štruktúre každý štvrťrok. Emitenti cenných papierov kótovaných na vedľajšom trhu predkladajú správu o hospodárení polročne.
Všetky tieto skutočnosti významne prispievajú k tomu, že informácie o najdôležitejších slovenských podnikoch sa dostanú nielen k odborníkom, ale aj k širokej verejnosti.
Autor: ĽUBOR KYSELÝ, TS KT