ou Schmögnerovou.
Na prvé tri mesiace dostalo všetkých osem nových samosprávnych orgánov 32,2 milióna korún. „Každý samosprávny kraj má svoju predstavu o štruktúre svojho úradu. My môžeme zatiaľ používať len jedno auto. Ak by mal mať úrad minimálne tridsať ľudí, budem potrebovať ďalšie peniaze, aby sme mohli zabezpečiť jeho chod,“ povedal predseda Trnavského kraja Peter Tomeček. Tvrdí, že nemôže získať peniaze inak ako od ministerstva a cíti sa ako rozpočtová alebo príspevková organizácia.
Schmögnerová povedala, že možno bude nutné niektoré zákony po mesiaci-dvoch, aspoň mierne upraviť: „Ukázalo sa, že život je komplikovanejší, ako legislatívci dokážu dopredu zvládnuť. Neodhadli sme celkom dobre otázku nájomného pre sídla.“
Ivan Šimko priznal, že niektoré problémy riešia len metodické usmernenia jeho ministerstva: „Predsedovia samosprávnych orgánov o tom informácie nemajú, tak som nariadil mojim pracovníkom, aby to napravili.“
Predsedovia vyzerali byť napriek starostiam celkom spokojní, že mohli povedať svoje výhrady ministrom. „Takýchto stretnutí bude musieť byť viac, lebo názorové rozdiely medzi predstaviteľmi samosprávy a štátnej správy sú veľké,“ povedal Tomeček.
Podľa neho sú doteraz kraje, kde majú len dve kancelárie - sekretariát a kanceláriu predsedu. „Ministerstvo financií nám začalo rozprávať, ako sa tvorí štátny rozpočet, ako sa majú robiť naše rozpočty. Lenže my nemáme zaistené ani to, kde budeme sedieť. Nemáme ani techniku, ani peniaze, aby sme prijali ľudí, ktorí by mohli zabezpečiť prípravu našich rozpočtov.“ (rf)