
Živelné pohromy na zemeguli:
13. 1. 2002 – 18. 1. 2002
Nový El Niňo
El Niňo, meteorologický fenomén, ktorý výrazne ovplyvňoval počasie na celom svete, sa pravdepodobne vracia, predpokladajú odborníci americkej vlády na počasie. Táto meteorologická anomália podstatne mení charakter dažďového režimu, spôsobuje búrky, suchá a ničí úrodu. Doteraz posledná epizóda El Niňa, v rokoch 1997 - 1998, mala za následok suchá v Austrálii, na Filipínach a v Indonézii, záplavy v Kalifornii, Peru a Ekvádore. Meteorológovia z amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru na základe najnovších meraní predpokladajú, že v oblasti tropického Pacifiku sa zvýšia teploty vody na hladine. Vernon Kousky, klimatológ federálnej klimatologickej agentúry, povedal: „Ešte sa nedá predpovedať, či sa El Niňo vyvinie pozdĺž tých istých trajektórií ako v období 1997 - 1998, alebo či bude slabší.“

Indonézsky chlapec si listuje v premočenej knihe medzi troskami domov na predmestí Medanu v severnej Sumatre po tom, čo jeho dedinu zmietli rozsiahle povodne. FOTO – REUTERS
Sucho
V niektorých oblastiach severného Talianska celé mesiace nepršalo - na viacerých miestach už vypukli suchá. Vzduch natoľko vyschol, že mestská samospráva v Miláne musela zakázať používanie súkromných motorových vozidiel. V starých slávnych Benátkach v niektorých kanáloch pre vytrvalé suchá nemôžu premávať motorové člny a lode - čakajú uviaznuté v blate. Katastrofálne suché obdobie je presným opakom dažďov a následných záplav z tohto istého ročného obdobia v minulom roku. Extrémne suchá pravedpodobne tiež môžu za množstvo lesných požiarov v severnom Taliansku a za nedostatok snehu na viacerých alpských zjazdovkách.
Saudský sneh
V Saudskej Arábii po prvý raz po štyridsiatich rokoch snežilo. Po Európe a niektorých iných regiónoch Blízkeho východu prišla tento týždeň pomerne krutá zima do púštneho arabského kráľovstva. Na severe a v niektorých centrálnych oblastiach nasnežilo dvadsať centimetrov. Na juhu sa liali husté dažde. Pri dopravných nehodách súvisiacich s nezvyklým počasím zahynuli v Saudskej Arábii minulý týždeň traja ľudia.
Varovanie sopky
Minulý týždeň evakuovali obyvateľov Bois Blanc na francúzskom ostrove Reunion v Indickom oceáne. Sopka Piton de la Fournaise pohrozila, že bude vybuchovať búrlivejšie. Sopka je aktívna od 6. januára. Chŕli prúd lávy, ktorý je už len tri kilometre vzdialený od domov v Bois Blanc.
Zemetrasenia
Desiateho januára zahynul podľa doterajších údajov jeden človek a zrútilo sa niekoľko desiatok domov počas zemetrasenia o sile 6,8 pri meste Aitape pozdĺž pobrežia v Papui-Novej Guinei.
* V severočílskej púšti Atacama poškodili otrasy o sile 5.0 viacero domov a spustili zosuvy pôdy, ktoré blokujú cesty.
* Pohyby zeme pocítili aj v Japonsku, na indonézskych ostrovoch a na Jáve, Sumatre, Taiwane, na tichomorskom pobreží Nikaraguy, v južnom Mexiku a v centrálnych oblastiach Kalifornie.
Koniec požiarov
Búrka v austrálskom štáte Nový Južný Wales poškodilo stovky domov a definitívne uhasila lesné požiare, ktoré držala celú oblasť týždne v kritickej pohotovosti. Búrka spôsobila záplavy v oblastiach Gerringong a Kiama, odkiaľ museli ľudí evakuovať. Tým sa definitívne skončila austrálska požiarna kríza, ktorá sa začala už pred Vianocami.
Smrtiace búrky
Severné Thajsko zasiahla búrka s prudkým krupobitím. Krúpy boli veľké ako kokosové orechy a poškodili obrovské množstvá domov. Pri búrke zahynul jeden človek úderom blesku, druhý bol zranený. Po búrke obyvatelia vyšli z domov a všade nachádzali malé kopce navŕšené kusmi popadaného ľadu.
Búrky najviac postihli provinciu Čjang Rai. Poškodených až zničených bolo takmer 5500 obydlí.
Premnožený láskavec
Do mesta Kennewick v západnom Washingtone, na rieke Columbia, víchrica priviala kopy láskavcov, ktoré mesto takmer zasypali. Láskavec sa dostal všade. Obyvatelia sú síce zvyknutí na pohľad na svoje slávne lietajúce zvyšky rastlín - lietajú tu uschnuté vrcholce jedného druhu ruského bodliaka - ale ani najstarší z nich sa nepamätajú, že by sa boli niekedy privalili v takých obrovských kopách. „Niektoré boli veľké ako buick,“ povedal Jill Raebel, ktorému patrí jeden z domov pochovaných pod láskavcom.
Viacerí tvrdia, že prudké rozmnoženie láskavca súvisí s požiarmi v okolí úložiska jadrového odpadu v Hanforde pred dvoma rokmi. Niektoré láskavce boli v kontakte s rádioaktívnym odpadom v pôde v blízkosti úložiska. Úrady uvádzajú, že kontaminované bolo necelé jedno percento pôdy.
STEVE NEWMANThe Los Angeles Times Syndicate, ©2002 Earth Environment Service