Moskva 18. januára (TASR) - Za "autorov, ktorí najviac poškodili Rusko", označila dnes renomovaných spisovateľov súčasnosti Viktora Pelevina, Vladimira Sorokina a Viktora Jerofejeva mládežnícka organizácia Spoločná cesta, nástupnícky subjekt Komsomolu, ktorú údajne podporuje aj Kremeľ.
Líder organizácie Vasilij Jakemenko naznačil, že postmodernistov, respektíve ich tvorbu, stiahnu z obehu a ponúkol záujemcom, že Spoločná cesta bezplatne vymení každý zväzok s ich tvorbou za diela klasika sovietskej literatúry Borisa Vasiľjeva. Mladí Rusi by totiž podľa jeho názoru mali v literatúre opäť nájsť morálnu stravu.
Tvrdý postup proti literátom v bývalom Sovietskom zväze majú v pamäti ešte mnohí občania Ruskej federácie. Príklady sú známe medzinárodnej verejnosti - Anna Achmatovová, Boris Pasternak, Alexander Solženicyn a mnohí ďalší.
Pelevinova a Sorokinova tvorba je na Západe považovaná za dôležitý pokus o literárne spracovanie chaosu z obdobia spoločenských zmien v krajine. Diela ruských postmodernistov priniesli ruským čitateľom doteraz nepoznanú mieru absencie rešpektu voči literárnym a politickým tradíciám. Predstavitelia Spoločnej cesty sa domnievajú, že v dielach kritizovaných autorov je priveľa sexu a násilia, inak v nich vraj úplne absentuje línia.
Postup spomínanej mládežníckej organizácie vyvoláva podľa správy nemeckej agentúry DPA obavy ruskej verejnosti.
Viktorovi Jerofejevovi pripomína akcia Spoločnej cesty spaľovanie kníh vo fašistickom Nemecku. "To je prvý stupeň fašizmu. Od začiatku treba tomu klásť odpor," cituje DPA jeho slová.
Spoločná cesta odmieta takéto porovnania a ústami Borisa Jakemenka, šéfredaktora rovnomenného periodika, tvrdí: Čitateľ v Rusku by mal mať možnosť vybrať si aj alternatívu k prevládajúcej nekvalitnej tvorbe. Jeho brat Vasilij tento postoj potvrdzuje.
Podľa jeho slov patrí aj Karl Marx medzi tých, ktorí značne poškodili Rusko. On síce už nežije, "ale aj jeho diela zasielame do jeho rodiska Karl Marx Stadtu," cituje DPA Jakemenka. Podotýka, že líder mládežníckej organizácie nevedel, že sa "otec komunizmu" narodil v Triere a že po ňom pomenované mesto na území bývalej Nemeckej demokratickej republiky už opäť nesie pôvodný názov Chemnitz.