BANSKÁ ŠTIAVNICA (SME - eta) - Národný výstup na vrch Sitno, ktorý už po štvrtýkrát zorganizovalo mesto Banská Štiavnica a miestny odbor Matice Slovenskej v spolupráci s okolitými obcami, je v rozpore s požiadavkami na ochranu flóry a fauny v národnej prírodnej rezervácii. Uviedol to pre SME koordinátor medzinárodného programu Global Releaf pre Slovensko Ing. Milan Kapusta, CSc. Na nedeľnom výstupe na tento symbolický vrch sa zúčastnilo vyše 300 záujemcov, pričom priamo na vrchole sa slúžila sv. omša a vystupovali tu folklórne a spevácke súbory.
"V štatúte národnej prírodnej rezervácie, ktorý nadväzuje na zákon o ochrane prírody, je organizovanie masových akcií zakázané podobne, ako aj v záväznom dokumente Osobitný režim ochrany Národnej prírodnej rezervácie Sitno (NPR)," uviedol Ing. Kapusta. "Pod masovou akciou sa pritom rozumie jednorazová účasť viac ako 50 ľudí. Už viac rokov preto navrhujeme, aby sa na vrchole Sitna odbavovali sv. omše iba za prítomnosti úzkeho okruhu veriacich a pre širokú verejnosť by sa mohol takýto obrad uskutočniť pod Sitnom. Nie som proti pokračovaniu tradícií, zároveň si však treba uvedomiť dôsledok takýchto masových akcií na prírodu. Na najvyššom bode pohoria Štiavnické vrchy je oveľa zraniteľnejšie rastlinstvo a živočíšstvo a ich menšiu regeneračnú schopnosť podstatne znižujú tlaky peších i motorizovaných návštevníkov. Podobné akcie možno v NPR uskutočniť len s výnimkou orgánu štátnej správy."
Jedným zo spoluorganizátorov akcie bola aj správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Štiavnické vrchy. Ako nám povedal riaditeľ CHKO Ing. Anton Maruška, denne navštívi Sitno počas sezóny okolo 100 - 200 návštevníkov. Výnimka na túto akciu preto nebola daná, keďže sa nepredpokladala taká účasť, ktorá by prekročila dennú návštevnosť. "Navyše, od polovice júna sme zriadili na Sitne aj Informačné stredisko ochrany prírody, ktoré má okrem iného usmerňovať návštevnosť na Sitne a pracovník má vykonávať aj ochranný dohľad nad vrcholovou časťou Sitna," uviedol Ing. Maruška.
Autor: SME - eta