K oficiálnej dohode však zatiaľ nedošlo. Nový plynovod má viesť z Bieloruska cez Poľsko a Slovensko do južnej a západnej Európy. Trasa cez Slovensko má dva varianty - výhodný a nevýhodný.
Ruský Gazprom spolu s európskymi odberateľmi plynu presadzuje výhodnú trasu cez východ Poľska s vyústením do Veľkých Kapušian. Poľská strana s touto trasou nesúhlasila, pretože by pretínala chránené prírodné územia. Namiesto toho presadzovala trasu cez centrálnu časť Poľska. Tá by ústila v Čadci, čo je pre Slovensko príliš nákladný variant pre vysoké dodatočné investície.
Podľa informácií veľvyslanectva už Poliaci viac-menej súhlasili so smerovaním plynovodu na Veľké Kapušany. Chcú však trasu „ťahať“ čím viac do centra krajiny, čo najďalej od chránených území. Týmto manévrom by zároveň získali aj dlhšiu trasu, a teda aj viac peňazí z tranzitu plynu. Argumentujú aj tým, že práve v tejto oblasti je veľa budúcich odberateľov.
Na posledných rokovaniach deviateho a desiateho januára sa poľská a ruská strana dohodli na uzavretí rokovaní o trase nového plynovodu vo februári. Už v minulosti sa však dohoda viackrát odložila. Nový plynovod má prepojiť prvú vetvu plynovodu Jamal - vedie z Bieloruska cez sever Poľska do Berlína - a plynovod na území Slovenska.
Pôvodným projektom, od ktorého Gazprom upustil (aspoň zatiaľ), bola výstavba druhej paralelnej vetvy Jamalu. Samotní odberatelia na Západe však upozorňujú, že potreba plynu je tam nižšia ako plánované objemy tranzitu.
Uzavretie dohody o novom plynovode namiesto druhej vetvy Jamalu súvisí aj s takzvaným kontraktom storočia. Ide o dvadsaťpäťročnú dohodu o odbere plynu z Ruska. Poľsko sa v nej v roku 1995 zaviazalo, že do roku 2020 kúpi z Ruska 250 miliárd kubíkov plynu. Tento kontrakt nebol doteraz revidovaný. Ročne sa má do Poľska dovážať 12,5 miliardy kubíkov. Bez výstavby nového plynovodu by sa túto podmienku naplniť nepodarilo.
Poliaci však dnes majú kontrakty aj s Dánskom a Nórskom, a preto sa snažia kontrakt storočia zrevidovať a vytvoriť tým priestor na dovoz plynu z týchto krajín.
Posledný návrh poľskej strany bol, aby v roku 2012 dosiahli dodávky maximálne deväť miliárd kubíkov ročne namiesto plánovaných 12,5 už od roku 2010. Platnosť dohody by sa zároveň predĺžila až do roku 2029.
TOMÁŠ KURTANSKÝ