Krajiny ropného kratelu OPEC včera rozhodli o znížení ťažobných kvót s cieľom zvýšiť ceny na svetových trhoch. Rozhodnutie o rozsahu zníženie zatiaľ nepadlo, výsledok rokovaní by mal byť známy najneskôr dnes. Podľa zdrojov blízkych OPEC-u by malo ísť o 800-tisíc až milión barelov denne.
O zvyšovanie cien sa ropný kartel usiluje aj napriek varovaniam Západu, že takýto krok by mohol spôsobiť globálnu ekonomickú recesiu. Hoci OPEC sa prezentuje svojou odolnosťou voči podobným politickým tlakom, varovania berie tentoraz serióznejšie. Niektorí ropní ministri totiž ešte pred včerajším stretnutím vo Viedni požadovali zníženie produkcie až o 1,5 milióna barelov denne, po verbálnych intervenciách USA a rady ďalších krajín od tohto zámeru ustúpili.
Napriek týmto varovným signálom ostávajú obchodníci s ropou pokojní. Počas včerajšieho obchodovania v Londýne stúpla cena ropy typu Brent len o 27 centov na 24,20 dolára za barel. Bez výraznejších zmien ostávajú aj trhy s termínovými kontraktmi na ropu, keď cena kontraktu na aprílové dodávky ropy vzrástla včera o 14 centov na 26,50 dolára za barel. Tento pohyb prakticky vykompenzoval rovnaký pokles zo začiatku tohto týždňa.
Trend vývoja cien ropy odôvodnene znepokojuje OPEC. Od záveru minulého roka, keď sa ceny vyšplhali na najvyššiu úroveň za predchádzajúcich desať rokov (viac ako 35 dolárov za barel), sú dnešné ceny ropy nižšie o viac ako 25 percent.
Oficiálne deklarovaným zámerom OPEC-u je zvýšiť cenovú úroveň na komoditných trhoch na 25 dolárov za barel. Kvôli tomu už ropní šejkovia niekoľkokrát sľúbili, že pokiaľ cena ropy prekročí túto úroveň, kohútiky znovu povolia.
Analytici však upozorňujú na možné riziká. K znižovaniu podľa nich dochádza v čase, keď najväčšie ekonomiky sveta majú problémy s hospodárskym rastom (USA, Japonsko, Európska únia) a externý šok, ktorým môže byť aj pohyb cien ropy, by mohol urýchliť nástup recesie.
MICHAL NALEVANKO