BRATISLAVA – Fond národného majetku včera rozbehol privatizáciu Slovenskej plavby a prístavov (SPaP). Predaj 86,99-percentného balíka akcií z portfólia FNM by však podľa odborníkov mohol skomplikovať fakt, že časť pozemkov, na ktorých SPaP podniká, patrí štátu. „Je pravda, že bratislavský aj komárňanský prístav patria Štátnej plavebnej správe. My ich máme od nej iba prenajaté,“ potvrdil generálny riaditeľ SPaP Pavel Šesták. O otázke, či to nemôže ovplyvniť cenu podniku, sa nevyjadril. „V týchto dňoch rokujeme o novej výške nájomného,“ spresnil.
O privatizácii SPaP sa ešte nevyjadrili ani odborári. Práve oni v minulosti bránili snahám sprivatizovať SPaP politickou cestou. „V pondelok zasadá predsedníctvo odborov a rozhodne, aké zaujmeme stanovisko,“ povedal odborový predák SPaP Ivan Lehota.
FNM predá 86,99 percenta akcií SPaP investorovi, ktorý vzíde z verejnej obchodnej súťaže. O jej víťazovi rozhodne fond do 8. júna. Ďalšími akcionármi SPaP sú Reštitučný a investičný fond (3 %) a mestá Bratislava a Komárno (10,01 %). Fond na mestá pred dvoma týždňami bezodplatne previedol akcie na základe rozhodnutia vlády, ktorá tak pomohla zadlženým mestám.
Odhady príjmov z predaja majority v SPaP nie sú ešte vyčíslené. Cena bude závisieť od predložených ponúk. Nominálna hodnota predávaného podielu presahuje 2,2 miliardy korún.
SPaP dosiahla vlani hrubý zisk 33,5 milióna korún, čo po zdanení predstavuje 15,1 milióna. Podľa finančného riaditeľa SPaP Milana Brindzíka podstatnou mierou ovplyvnilo hospodársky výsledok zastavenie plavby na dolnom toku Dunaja v dôsledku vojnového konfliktu v Juhoslávii.
Celkové náklady podniku v minulom roku predstavovali 1,21 miliardy a oproti roku 1999 vzrástli o 50,5 milióna. „Rastom výroby a najmä podstatným zvýšením cien motorovej nafty v druhej polovici roka 2000 vzrástla výrobná spotreba medziročne o 53,6 milióna,“ zdôraznil Brindzík. Ako dodal, rast nákladov sa podpísal pod pokles pridanej hodnoty o 34,4 mil. Sk.
TOMÁŠ VELECKÝ a sita