ala Nemocnica s poliklinikou v Nitre mesačne do 54 miliónov korún od poisťovní, tento rok je to do 35 miliónov korún. Len platy a odvody do fondov u nás tvoria 27 miliónov korún. Na lieky a zdravotnícke pomôcky míňame 12 miliónov korún. Nehovorím o energiách, pohonných hmotách či potravinách,“ vypočítava riaditeľ. V súčasnosti predstavuje dlh nemocnice 180 miliónov korún a mesačne sa prehlbuje o 20 miliónov korún.
Nespravodlivé oddlženie
Nitrianska nemocnica však patrila do začiatku roka 2001 k relatívne dobre hospodáriacim. Riaditeľ sa sťažuje na dve etapy oddlženia nemocníc. Prvá bola zameraná na dlhy, ktoré vznikli neplatením do verejných fondov. Nitrianska nemocnica však odvody riadne odvádzala, a preto sa jej prvá etapa netýkala. Druhá bola zameraná na dlhy za lieky a zdravotnícky materiál. „Ako výsmech sme dostali 230-tisíc korún na dlhy z roku 1998. Pritom iné nemocnice dostali desiatky miliónov korún. My však nemáme za rok 1998 žiaden dlh, keďže sa snažíme normálne hospodáriť. Aj tieto malé peniaze teda musíme vrátiť. To je obraz slovenského zdravotníctva!“ krúti hlavou Žák.
Nerovnaké podmienky
Z 1134 lôžok v roku 1989 má dnes nitrianska nemocnica 894 lôžok. „Ich počet stačí. V plnom rozsahu pritom vykonávame činnosť krajskej nemocnice. Podobne je to v krajoch Trnava, Trenčín a je to európsky trend. Žiaľ, na Slovensku sú až stopercentné rozdiely v počte lôžok na obyvateľov v niektorých iných nemocniciach. Proti tomu bojujem. Neproporcionalita je hrobárom slovenského zdravotníctva,“ varuje riaditeľ Žák a dodáva: „Problém nezamestnanosti sa v niektorých nemocniciach rieši prezamestnanosťou. Mzdové náklady musia tvoriť polovicu z rozpočtu, nie 90 percent.“
Žáka poburuje, že veľké fabriky neplatia odvody do verejných fondov. Ani poplatky, ktoré štát odvádza za pracovne nie činných občanov, nezodpovedajú potrebám zdravotníctva. „Pritom liečebný poriadok je veľmi široký a skoro všetko považujeme za základnú starostlivosť. Nesúlad je v tom, že v rozpočte je pre zdravotníctvo vyčlenených menej peňazí, než vychádzajúc z liečebného poriadku minieme. Uznávam, že štát je ekonomicky slabý. V zásade však musí byť súlad medzi zákonom o štátnom rozpočte a liečebným poriadkom. Koncepčné by bolo, ak by sa zúžila základná starostlivosť v liečebnom poriadku,“ prihovára sa.
Spaľovňa aj pre Trnavu
Spaľovňa v nitrianskej nemocnici je už pol roka odstavená. Biologický odpad spaľujú v nemocnici v Nových Zámkoch. Nová spaľovňa je už rozostavaná. Investícia je v objeme 60 miliónov korún, polovicu ešte žiadajú od ministerstva zdravotníctva. Ak peniaze dostanú, spaľovňa môže byť do troch mesiacov hotová. „Obraciam sa na pána ministra zdravotníctva s prosbou na dofinancovanie tejto spaľovne s tým, že na obdobie dvoch rokov poskytneme spaľovanie biologického odpadu aj pre trnavskú nemocnicu,“ ponúka Žák.
JURAJ GERBERY