Kauza železiarenskej tragédie, pri ktorej prišlo o život 11 ľudí a ďalších 344 sa priotrávilo oxidom uhoľnatým, sa pomaly, ale isto blíži k cieľu. Verdikt súdu s napätím očakáva nielen verejnosť, ale najmä torzo obžalovaných – Ing. Alexander D., bývalý technický riaditeľ divízneho závodu Energetika VSŽ Oceľ, s. r. o. Košice, a Ladislav M., ktorý v čase železiarenskej tragédie zastával funkciu majstra divízneho závodu Koksovňa VSŽ Oceľ, s. r. o., a tiež príbuzní obetí a tí, čo prežili, ale zostali im trvalé následky na zdraví.
Obžalovaní sa pred senátom Okresného súdu Košice I zodpovedajú z trestného činu všeobecného ohrozenia podľa paragrafu 180, ods. 4 Trestného zákona.
Odtajnená správa
Vo štvrtok okresný prokurátor JUDr. Ivan Vanko predložil súdu materiál, ktorý sa vo vyšetrovacom spise doteraz nenachádzal. Ide o odtajnenú Kačicovu správu, resp. záverečnú správu komisie na vyšetrenie príčin havárie a postupov odstránenia následkov havárie, ku ktorej došlo 27. októbra 1995 vo VSŽ, a. s. Košice. Správa, ktorú v júni 1996 prerokovala vláda SR, môže poslúžiť v súdnom konaní minimálne na konfrontáciu záverov, ku ktorým sa dopracovala sedemnásťčlenná komisia pod vedením Ing. Pavla Kačica (vtedajší štátny tajomník MV SR) s tým, k čomu na základe vykonaného dokazovania dospel senát.
Komisia dospela k poznatkom, podľa ktorých „jednoznačnou príčinou výbuchu bolo nedodržanie technologickej disciplíny, keď pracovná skupina zváračov Energoservisu začala zváračské práce na potrubí bez overenia, či je potrubie riadne odplynené. Prerazením potrubia vysokopecného plynu a poškodením doskového uzáveru na odbočke potrubia vznikla havarijná situácia – do ovzdušia uniklo za každú hodinu priemerne 50 000 metrov kubických vysokopecného plynu.“
Ako sa ďalej v správe píše: „Jedným zo základných nedostatkov záchranných, lokalizačných a likvidačných prác bola skutočnosť, že dňa 27. októbra 1995 od času výbuchu až do 20.00 hod. bola mimoriadna udalosť považovaná len za prevádzkovú poruchu. Tomuto hodnoteniu zodpovedali prijímané opatrenia a tok informácií. Riadiaci pracovníci vo VSŽ riešili situáciu vo vlastnej kompetencii, navonok neposkytli dostatočné informácie o vzniku havárie a nežiadali o poskytnutie pomoci.“
Nedostatočné varovanie, chýbala výstraha
Nedostatočné bolo i varovanie zamestnancov na ohrozených pracoviskách, ako aj informovanosť ostatných osôb pôsobiacich vo VSŽ, a. s. Košice. Nebol vyhlásený signál „všeobecná výstraha“. Odsun zamestnancov z ohrozeného územia bol vykonávaný nekoordinovane, bez dostatočného prehľadu.
S Kačicovou správou sa musí oboznámiť senát, obžalovaní a obhajoba. Až potom súd rozhodne o vine či nevine obžalovaných. Pojednávanie bolo odročené na začiatok apríla.
MARCELA GÁLOVÁ