BRATISLAVA – Slovensko chce tento rok dostať pozvánku do Európskej únie a do NATO. Naplánované sú reformy v ekonomike, školstve, zdravotníctve, sociálnom systéme. Ako bude naša krajina vyzerať, keď sa tieto reformy uskutočnia? Čo sa stane v prípade, že sa do únie nedostaneme alebo nebude reforma vysokého školstva? Zistiť, kam kráčame, chce prognostická štúdia Slovensko v roku 2015.
Dianie vo svete ovplyvní i vývoj Slovenska. Štúdia analyzuje stav, v ktorom je krajina dnes a načrtáva možné scenáre vývoja. Autori sa zamerali na niekoľko základných okruhov – národná kultúra a identita, ústavný a politický systém, ekonomika, trh práce, vzdelávanie, životné prostredie. V nich načrtávajú „želateľný“ a „kritický“ scenár. Podmienkou želateľného vývoja je vstup krajiny do Európskej únie.
Dokument v priebehu minulého roka spracoval Inštitút pre verejné otázky spolu s Centrom pre sociálne a ekonomické stratégie pri Fakulte sociálnych vied Univerzity Karlovej. Centrum minulý rok vypracovalo aj analýzu Vízia Českej republiky do roku 2015 – sprievodca krajinou priorít.
„Úmyslom autorov nie je ‘hrať sa na šamanov‘, ktorí poznajú budúcnosť, ani ponúkať programové vyhlásenie exkluzívnej skupiny intelektuálov,“ hovorí metodik projektu sociológ Fedor Gál. „Cieľom je predovšetkým otvoriť verejnú diskusiu o možných cestách riešenia vážnych problémov slovenskej spoločnosti.“ Keďže tieto riešenia sú namierené do budúcnosti, autori sa podľa neho nemohli vyhnúť úvahám o ich dlhodobejších dôsledkoch.
Medzi hlavné trendy, ktoré budú Slovensko ovplyvňovať zvonka a z ktorých autori vychádzajú, patrí globalizácia, integrácia, svetová bezpečnostná situácia a snaha o kolektívnu bezpečnosť, zmeny životného prostredia či populačný vývoj ľudstva.
Želateľný vývoj podľa nich nastane, ak úspešne ukončíme integračné procesy, Slovensko vstúpi do európskych štruktúr a prebehnú nevyhnutné reformy. Naopak, kritické scenáre počítajú s tým, že Slovensko nebude členom európskych zoskupení.
Autorský kolektív viedli Fedor Gál, Grigorij Mesežnikov, Marián Timoracký a Peter Zajac. Jednotlivé témy spracovali Peter Gonda, Adrián Tokár, Michal Vašečka, Iveta Radičová, Marián Timoracký, Boris Vaňo, Radoslav Procházka, Miroslav Kollár, Vladimír Kmec a ďalší.
Text je ponúkaný na verejnú diskusiu a pripomienkovanie, prístupný na internetovej stránke www.ivo.sk. Čoskoro by sa mal objaviť aj v tlačenej podobe.
Vývojom Slovenska do roku 2010 sa zaoberal v roku 2000 aj Prognostický ústav SAV. Rozsiahlu Národnú stratégiu trvalo udržateľného rozvoja by zas mal tento rok schvaľovať parlament.