
Obal singlu Georgea Harrisona My Sweet Lord. Znovuvydaná pesnička vyšla 14. januára. FOTO - ARCHÍV
Smrť je výborný obchodník. Keď pred rokom vyšla vynovená verzia My Sweet Lord od Georgea Harrisona, všimlo si ju iba zopár ľudí. Dnes, mesiac a pol po jeho smrti, ide pesnička na dračku. Skladba, v ktorej Harrison spieva o láske k indickému hnutiu Hare Krišna, je jeho tromfom a zároveň aj najväčšou osobnou prehrou.
V roku 1971 s ňou päť týždňov viedol britskú a americkú hitparádu. Vzápätí ho obvinili z plagiátorstva. Odvtedy bývalý sólový gitarista The Beatles strácal chuť nahrávať, koncertovať a uzatváral sa do seba.
My Sweet Lord, prvý singel z albumu All Thing Must Pass, sa stala v čase prvého vydania okamžite hitom. Oslavy z prvenstva mu však prekazila žaloba právnika skupiny The Chiffons. Ten obvinil Harrisona, že jeho pieseň sa až nápadne podobá na Hes So Fine, hit jeho klientov z roku 1963. Súd sa vliekol päť rokov. George Harrison tvrdil, že sa pri jeho tvorbe nechal inšpirovať hitom súboru The Edwin Hawkins Oh Happy Day z roku 1969.
Právnické naťahovačky ovplyvnili jeho skladateľské schopnosti. Stal sa paranoidným, pesničky sa začali rodiť ťažšie než predtým. „Hovoril som si, že sa nebudem dotýkať gitary alebo piana, pokiaľ by som sa mal dotýkať nejakého cudzieho tónu. Tá melódia by mohla niekomu patriť, je lepšie si dávať pozor,“ povedal roku 1983.
Spor prehral, aj keď sudca okresného súdu Richard Owens uznal, že Harrison pieseň adaptoval pravdepodobne podvedome. The Chiffons paradoxne vydali v roku 1971 spornú pieseň ešte raz - ako My Sweet Lord. „Chcel by som mať počítač, ktorý by mal špeciálny program. Zaspieval by som skladbu a on by mi odkázal - ľutujem alebo o. k.,“ povedal Harrison s tým, že by nechcel zvyšok života stráviť na súde a hádať sa s ľuďmi, ktorí si myslia, že môžu žalovať celý svet.
Na prelome 60. a 70. rokov prežíval George možno najlepšie skladateľské obdobie. Na rozlúčkovej poslednej platni The Beatles - Abbey Road sa zaskvel dvoma perlami Here Comes The Sun a Something. „Beatles bola moja nočná mora,“ tvrdieval. Po rozpade skupiny v roku 1970 sa vymanil spod vplyvu talentovanejších kolegov Paula McCartneyho a Johna Lennona a nahral debut All Thing Must Pass. Veľké množstvo piesní, ktoré počas existencie Fab Four skladal do zásuvky, vtesnal na rozsiahly trojalbum.
Po treťom albume Living In The Material World jeho pesničky spadli do priemeru a nezáujmu. Vrátil sa až v roku 1987 s Cloud Nine a neskôr ako člen super skupiny The Traveling Wilburys, kde bol popri Bobovi Dylanovi, Tomovi Pettym, Royovi Orbisonovi alebo Jeffovi Lynnovi možno najplatnejším skladateľom.
Keby sa My Sweet Lord koncom tohto týždňa podarilo vyhrať britskú hitparádu, bolo by to druhýkrát, čo by sa táto pieseň objavila na čele.
Zabrániť jej v tom môže ešte jedna posmrtná nahrávka. More Than A Woman, pieseň černošskej speváčky Aaliyah, ktorá minulý rok zahynula pri leteckom nešťastí na Bahamách, by jej mohla historické prvenstvo prekaziť.