Americkí vojaci si u nás zalyžujú

BRATISLAVA – Americkí piloti budú aj tento rok lietať nad Záhorím, no okrem pilotov na stíhačkách F-16 si americká jednotka k nám príde aj zalyžovať. „Podľa plánu z minulého roka by mali prísť na zimný výcvik Ski winter training vo februári, ale te

BRATISLAVA – Americkí piloti budú aj tento rok lietať nad Záhorím, no okrem pilotov na stíhačkách F-16 si americká jednotka k nám príde aj zalyžovať. „Podľa plánu z minulého roka by mali prísť na zimný výcvik Ski winter training vo februári, ale termín ešte nie je spresnený,“ povedal plukovník Jozef Šimo z ministerstva obrany.

Pravdepodobne do Vysokých Tatier by malo na 35 dní prísť od 150 do 200 vojakov ozbrojených síl USA. V pláne, ktorý schválila minulý týždeň vláda, sa píše, že cieľom je precvičenie lyžiarskych schopností v horskom teréne, na čo bude nadväzovať výcvik prežitia v sťažených podmienkach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Američania si pravdepodobne budú všetko platiť a zabezpečovať sami. V rozpočte je vyčlenených iba štrnásťtisíc korún na privítanie a malé darčeky. Minister obrany Jozef Stank hovorí, že na Slovensko prichádzajú zahraniční vojaci radi. „Nedávno som v Belgicku navštívil parakomando, čiže výsadkárov a vojakov na boj zblízka. Veľmi si pochvaľovali výcvik vo Vysokých Tatrách. Belgičania takéto kopce nemajú.“

Na leteckej základni v Kuchyni pristane dvanásť až pätnásť stíhačiek F-16 prvýkrát v apríli. Tento rok budú nad Záhorím lietať trikrát. Okrem apríla prídu na sedemnásť dní v júli a v septembri.

Cvičenie bude zabezpečovať dvesto až tristo ďalších amerických vojakov. Američania na Slovensku prvýkrát cvičili so stíhačkami v apríli 2000, generalita bola nadšená, obyvatelia Záhoria menej. Tamojšia unikátna strelnica, ktorú využívajú na základe memoranda o porozumení, vznikla ešte v roku 1926 a jej 6-metrové pieskové podložie výborne tlmí vplyv cvičnej munície. Doteraz museli Američania zo základní v Nemecku a Británii lietať za podobnými podmienkami až do Turecka.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku si tento rok zalietajú aj Briti. V druhom polroku príde do Sliača zhruba päťdesiat vojakov ozbrojených síl Spojeného kráľovstva s leteckou technikou. Britské vrtuľníky budú cvičiť lety v prízemných výškach v hornatom teréne a v nočných podmienkach. Temín ešte nie je známy.

Francúzi prídu do Sliača s dvoma stíhačkami Mirage a 25-členným personálom na päť dní na jeseň, vtedy by mali priletieť aj Holanďania s dvoma lietadlami Phantom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 525
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 187
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 701
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 843
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 981
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 716
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 791
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 484
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu