„Je tu výzva pre obe krajiny, aby si uvedomili, že krízu môžu vyriešiť len mierovým dialógom, nie vojnou,“ povedal po príchode do hlavného mesta Islamabad.
Powell urobí všetko, aby prinútil obe strany rokovať. Po stretnutí s prezidentom Parvízom Mušarafom vyhlásil: „Pakistan je na dialóg pripravený.“
Práve v tej chvíli však v Dillí predstaviteľ indického námorníctva vyhlásil, že jeho vojaci sú pripravení na boj. „Všetky tri časti armády sú v plnej pohotovosti,“ povedal admirál Madhavendra Singh.
Powell napriek tomu vidí určitú nádej na pokrok. Potešil ho predovšetkým víkendový prejav pakistanského prezidenta Mušarafa, v ktorom sľúbil prenasledovať islamských extrémistov. Podľa Powella tým trochu spomalil „rýchlo sa blížiaci konflikt“.
Obe krajiny s jadrovými zbraňami začali mobilizovať svoje armády po decembrovom útoku na indický parlament. India z neho obvinila Pakistan. „Všetci sme znepokojení, pretože vojenské jednotky sú rozmiestnené popri hraniciach. Každý malý incident môže vyvolať reťazovú reakciu. A to nie je v záujme mierového riešenia,“ povedal včera pakistanský minister zahraničia Abdul Sattar. „Potrebujeme kampaň proti terorizmu, nie dve krajine vo vojne,“ doplnil ho Powell.
S Powellovým príchodom sa začína uvažovať o budúcej úlohe Ameriky. Stane sa vyjednávačom medzi oboma krajinami? Powell váha. „Amerika je ochotná asistovať im pri dialógu, ak o to požiadajú. Ale musí to byť dialóg medzi nimi.“
Amerika si úzkostlivo chráni svoju neutrálnu pozíciu, komentuje udalosti BBC. Powell síce sympatizuje s Indiou, pretože svojím spôsobom tiež vedie boj proti terorizmu. Ale pochválil aj Mušarafov víkendový prejav a zatýkanie islamských extrémistov v Pakistane.
Indický minister vnútra Lal Krišna Advani si myslí, že Amerika je na ich strane. Povedal, že americkí politici chápu a akceptujú indickú odpoveď na teroristický útok. „Počas svojej návštevy som v Amerike nestretol nikoho, kto by mal výhrady k našim krokom,“ povedal Advani. „Veľmi ma to potešilo.“
Ani Powell príliš netlačí na Indiu, aby prestala s mobilizáciou armády pri hraniciach. Preňho je dôležitá diplomacia. (miš, reuters)