Bolo to sprisahanie al-Káidy? Alebo je pravdivá verzia Georgea Busha, podľa ktorej dostal vodcu slobodného sveta na kolená praclík? Keďže svedkami incidentu boli len psy, mohla tlač po celom svete iba špekulovať o tom, čo sa naozaj stalo a či je Bush schopný súčasne sledovať televíziu a ešte pri tom jesť praclík. Napísal to včera americký denník The Los Angeles Times v článku zahŕňajúcom Bushovu nevoľnosť vo svetovej tlači.
„George Bush sa snažil jesť praclík a jeho pozornosť sa pritom sústredila na futbalový zápas. Bola to kombinácia činností, ktorá, sa ukázala ako ťažká,“ napísal grécky denník To Vima. Nemci sa pýtali expertov na praclíky, kým Francúzi sa zamýšľali nad „vzťahom Američanov k jedlu“ a Taliani sa zamerali na náboženský pôvod praclíkov. V Saudskej Arábii sa zase obávali vplyvu incidentu na vývoj izraelsko-palestínskeho konfliktu, kým u Britov si Bush vyslúžil i komplimenty.
Príhoda ukázala, že Bush je „ľudový človek,“ napísal londýnsky Daily Telegraph. „Presne takéto nehody sa každý večer stávajú Homerovi Simpsonovi.“ „Bol vari otrávený? Premohol ho stres z vojny proti terorizmu? Alebo došlo k rodinnej hádke?“ napísal Independent pod titulom „Ťažko sa to dá zhltnúť“.
Saudskoarabský denník Arab News si zase robil starosti, či „Bushov neobvyklý kolaps nie je prejavom zdravotných problémov.“ V takom prípade by sa washingtonská zahraničná politika vrátila k sionistickému smeru a Palestínčania by sa ďalej dusili pod izraelskou agresiou, napísal Arab News.
Nemecký Berliner Morgenpost sa spýtal pekárskeho majstra na jeho názor ohľadom bezpečnosti amerických praclíkov. „Nepochybujem o kvalite amerického praclíka,“povedal pekár Eberhard Gröbel, podľa ktorého sa nemá hovoriť s plnými ústami.
„Ani v najdivších snoch by sa Usámovi bin Ládinovi nepodarilo to, čo cez víkend zvládol jeden malý praclík,“ podotkli Berliner Zeitung. „Podľa správ z Bieleho domu dostal najmocnejšieho muža sveta nielen na kolená, ale priamo na podlahu.“ Španielsky ABC uviedol, že FBI, CIA a tajná služba po vyčerpávajúcom vyšetrovaní „odmietli možnosť, že inkriminované pečivo pochádzalo z Afganistanu, a potvrdili, že ide o ozajstný americký slaný praclík.“ (čtk)