Vaša výsosť, aký je váš pohľad na práva žien v posttalibanskom Afganistane?
„Ženy tradične zohrávali významnú úlohu v našej spoločnosti, na vidieku aj v mestách. Afganské ženy - to sú naše matky, sestry a dcéry. Ústava z roku 1964 zaručovala ženám volebné právo, právo na vzdelanie a právo pracovať v rôznych profesiách a funkciách vo vláde, médiách, priemysle a zvlášť v zdravotníctve.“
Čo by mohlo zabrzdiť toto úsilie?
„Musíme nájsť rovnováhu medzi potrebou spoločenských zmien a pokrokom a obavami stúpencov tradície na strane druhej. Aby sa zmeny zakorenili, musia sa presadiť vyrovnane, každý krok musíme prediskutovať, aby ho prijala celá spoločnosť.“
„Ako sa vám v minulosti podarilo zmieriť konzervatívne prvky spoločnosti s takou veľkou úlohou žien?“
„Uľahčili sme ženám účasť na budovaní spoločnosti, ale nevnucovali sme to nikomu ako politickú líniu.“
Aké miesto budú mať práva žien v programe dočasná vlády?
„Je to dôležitý problém, ale musíme ho riešiť v kontexte nápravy krívd spáchanách na všetkých Afgancoch. Afganskí ľudia prešli veľkým utrpením a zaslúžia si systém, ktorý im pomôže nájsť miesto v spoločnosti. Vláda musí v prvom rade zaistiť bezpečnosť a zákonnosť. Bez bezpečnosti, aj keď budú zákonné práva garantované, sa ženy budú báť a vyberú si radšej život v ústraní. Ženy a muži musia mať rovnaký prístup k všetkým zdrojom. Bez vzdelania nedosiahneme pokrok v otázke práv žien ani v žiadnej inej.“
Akú úlohu zohrali západné médiá pri určovaní zastúpení žien v prechodnej vláde?
„Nemyslím, že by k tomu došlo na nátlak médií. V mimoriadnej Loja Džirge (tradičnom kmeňovom zhromaždení) v novembri 1999 bolo osem žien.“
Medzinárodné spoločenstvo má dojem, že Afganistan je príliš rozdrobený na to, aby sa mohol dopracovať k spoločnej identite …
„Počas dlhých vojnových rokoch mnohé skupiny zneužívali národnostné otázky a prehlbovali rozdrobenie afganského ľudu. Je to však len jedno obdobie v dlhej histórii štátnosti Afganistanu. Jeho jednota sa znovu potvrdzuje. Napriek národnostným a kmeňovým rozdielom ostal národom. Zahraničné veľmoci, ktoré sa usilovali získať nadvládu tak, že vyvolávali konflikty medzi národnosťami, boli vždy porazené. Teraz si oveľa viac uvedomujeme, že musíme pracovať spoločne.
Autor: RINA AMIRIOVÁGlobal Viewpoit, ©Los Angeles Times syndicate