BRATISLAVA – Slovensko ako „montážna dielňa“ západných firiem, ceny rovnaké ako v krajinách Európskej únie, ale hrubý domáci produkt len 57 percent priemeru únie a pomerne veľká ruská a ukrajinská menšina na našom území. Takto bude podľa odborníkov naša krajina vyzerať v roku 2015, ak vstúpi do Európskej únie.
„Výstup v Čechách a na Slovensku je odlišný,“ hovorí o štúdii Slovensko v roku 2015 jeden z autorov, sociológ Fedor Gál, ktorý sa podieľal na podobnom projekte aj u susedov. „Slovenská prognóza chce byť realistickou výpoveďou o tom, aká je najpravdepodobnejšia budúcnosť Slovenska. Chceme vedieť, kam naozaj kráča. Česká prognóza aj tým, že sa robí na univerzite, je akademickejšia.“
V Čechách mala vízia ohlas medzi politikmi, členmi vlády, v štátnych inštitúciách.
Slovenskí ministri majú na predpovede rôzne názory. „Zdá sa mi veľmi odvážne vypracúvať odbornú víziu na pätnásť-dvadsať rokov dopredu,“ hovorí minister kultúry Kňažko. „Čaká nás priveľa zmien a je mnoho neznámych. Neviem, či toto je problém, ktorému treba venovať mimoriadnu pozornosť.“
Opačný názor má minister obrany Stank, ktorý si štúdiu o Česku kúpil. „Nemyslím si, že víziu vypracovali na podnet vlády.“ Aj našu vládu by však podľa neho mali takéto štúdie zaujímať.
Ministerstvo obrany sa už o niečo podobné pokúsilo. Stank pripomenul, že rezort pripravil bezpečnostnú stratégiu, zatiaľ jediný vládny dokument, ktorý zhŕňa záujmy Slovenska. „Keď som odseky o životných záujmoch ukazoval kolegyni z rakúskej vlády, povedala, že to by u nich ešte nebolo možné.“
Premiér Mikuláš Dzurinda hovorí, že vízia je potrebná vec a vláda tiež na podobnej začala pracovať. „Poveril som vicepremiéra Mikloša, aby urobil prípravné práce.“ Po diskusii sa podľa neho zhodli, že víziu by mali urobiť nezávislí odborníci a inštitúcie, čo nemajú s vládou nič spoločné. „Aby bol pohľad čo najobjektívnejší.“
Autor: mar, rf