
V prestížnom FORD A. G. - Design Studio v nemeckom Kolíne-Merkenichu je do marca tohto roku sprístupnená výstava dvoch slovenských výtvarníkov. Vedúci Katedry výtvarnej tvorby na Fakulte architektúry STU v Bratislave Dušan Králik (1941) sa predstavuje svojou sochárskou tvorbou, pedagóg z Katedry maľby na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave Bohdan Hostiňák (1969) kolekciou obrazov. Na fotografii je plastika Dušana Králika s názvom Vták (kameň, kov, drevo) z roku 1993. FOTO - ARCHÍV
Britské nakladateľstvo Bloomsbury sa rozhodlo vydávať edíciu kníh, v ktorých sa slávni spisovatelia vyznávajú z lásky k milovaným mestám. Po Edmundovi Whitovi - ktorý písal o Paríži - dostal teraz slovo Austrálčan Peter Carey. Ten sa nedávno tešil obrovskej pozornosti, za román True History of the Kelly Gang (Pravdivý príbeh Kellyho bandy) dostal už druhý raz ocenenie Booker Prize.
Všetko o Austrálii
Nová Careyho knižka má titul 30 dní v Sydney (30 Days In Sydney) a má veľa spoločného aj s jeho oceneným románom. Pravdivý príbeh Kellyho bandy je v istom zmysle sondou do čias, keď austrálska spoločnosť vznikala. V románe Carey rozpráva o postave austrálskeho hrdinu a lúpežníka Neda Kellyho, siroty. Chudobným dával a bohatým bral a pred stodvadsiatimi rokmi ho popravili za vraždu - mal vtedy 25 rokov. Kellyho považujú za „prvého Austrálčana“, zakladateľa austrálskeho nacionalizmu, o ktorom sa veľa debatuje a premýšľa. „Kelly má dnes vlastnú internetovú stránku, na ktorej sa píše o jeho prípade aj o jeho mýte - je ňou http://www.ironoutlaw.com,“ tvrdí Carey. „Minulosť je o prítomnosti, a preto je taká dôležitá,“ hovorí.
Nový titul o Sydney je vlastne niečím na spôsob esejí-cestopisov - Carey totiž už vyše desať rokov žije v New Yorku. Je to portrét austrálskej spoločnosti dnes, ale s všadeprítomnou historickou dimenziou. A tak ako majstrovský román o slávnom austrálskom vyvrheľovi, aj toto ohliadnutie sa za milovaným mestom je svojím spôsobom skúmaním jazyka: čím sa jazyk austrálskej metropoly líši od ostatných veľkých po anglicky hovoriacich miest a ako to súvisí s postojmi ľudí, názormi, hodnotami.

Peter Carey pri preberaní Booker Prize. FOTO - ČTK
Mesto, z ktorého ušiel
Kniha 30 dní v Sydney má formu fiktívnych rozhovorov a stretnutí s priateľmi. Autor postupne čitateľov prevedie po celom Sydney, zoznámi ich s miestnymi anekdotami a potom navštívi temné stránky mesta. Nicola Walkerová v recenzii uverejnenej v prestížnom časopise Times Literary Supplement Careyho 30 dní v Sydney chváli. Carey podľa nej dokázal skvele zmiešať zábavné momenty so zaujímavými pohľadmi na dejiny a sociologickými problémami. Len si neodpustila zlomyseľnú otázku, prečo sa autor z rodného Sydney vysťahoval, keď ho tak veľmi miluje.
Peter Carey je už dva mesiace v pozornosti médií. Najmä pre Bookerovu cenu. Prvý raz ju získal v roku 1988 za román Oskar a Lucinda, ktorého české vydanie sa tak ako knihy o Sydney pripravuje. Román Oskar a Lucinda o láske viktoriánskej dvojice bol aj sfilmovaný - hlavné úlohy stvárnili Ralph Fiennes a Cate Blanchettová.
Udelenie Booker Prize, najprestížnejšej britskej literárnej ceny, tradične sprevádzajú diskusie. Cenu sponzoruje distribučný gigant Booker a udeľuje sa od roku 1969 za román napísaný v anglickom jazyku občanom Veľkej Británie, Írska, Juhoafrickej republiky či britského Spoločenstva národov, pričom každý nakladateľ môže do súťaže prihlásiť dve knihy. Diela autorov, ktorí sa za posledných desať rokov dostali do nominácie, sa do súťaže zaraďujú automaticky.
Najnovší český Slovník spisovateľov zaradil Careyho dielo do kategórie surrealisticko-realistickej prózy. „Celý život rozmýšľam, či má moje dielo vôbec zmysel a hodnotu,“ tvrdí spisovateľ surrealisticko-realisticky.
Autor: SIMON ROBINSON(Autor je novinár)