Pohnutá história denníka SME má za sebou ďalší čierny deň. V stredu vyniesol Okresný súd v Banskej Bystrici rozsudok, ktorým zaviazal vydavateľa denníka SME uverejniť ospravedlnenie a zaplatiť členom vládneho kabinetu takmer 7,5 milióna korún. Dôvodom, pre ktorý žiadali členovia vlády zaplatiť nemajetkovú ujmu, je veta, ktorá zaznela na smútočnom zhromaždení za Róberta Remiáša: "Toto sú prvé obete politickej studenej vojny, ktorú vedie vláda s občanmi Slovenska."
Vydavateľ denníka SME nespochybňuje a rešpektuje rozhodnutie súdu, keďže ide o nezávislú inštitúciu, ale takisto využije svoje právo a odvolá sa proti tomuto rozsudku.
K tomuto kroku ho vedie presvedčenie, že súd nezvážil všetky okolnosti súvisiace s týmto sporom.
Paradoxné na celom prípade je, že denník SME zaznamenal vetu, ktorú povedal vo svojom prejave redaktor denníka SME Peter Tóth ako súkromná osoba. Súd zamietol žalobu voči Petrovi Tóthovi s odôvodnením, že Peter Tóth myslel na pracovníkov štátnej správy a štátnych podnikov a nie že vláda by mala byť vrahom R. Remiáša a že denník SME vytrhol túto vetu z kontextu. Peter Tóth, ktorý je na služobnej ceste mimo republiky, vo včerajšom telefonickom rozhovore konštatoval, že veta, ktorú uverejnil denník SME, nebola vytrhnutá z kontextu jeho prejavu, a zachovala si ducha, v akom túto vetu vyslovil.
Ďalšou prekvapujúcou skutočnosťou je rýchlosť, akou súd vyniesol rozsudok, hoci išlo o zložitý a najväčší proces proti vydavateľovi novín v histórii Slovenskej republiky, pričom žalobcovia vo svojom stanovisku uviedli také závažné konštatovania, že denník SME im spôsobil publikovaním predmetného výroku ťažkú psychickú traumu a tým zasiahol do zdravia žalobcov a ich rodinných príslušníkov.
Súd nevyhovel ani základnej požiadavke právneho zástupcu denníka SME, aby boli vypočutí všetci osemnásti žalobcovia (na pojednávaní boli prítomní iba dvaja: minister spravodlivosti J. Liščák a exminister zahraničných vecí J. Schenk).
Na záver konštatujem len to, čo odznelo už na pojednávaní, že denník SME nikdy neobvinil vládu z vraždy Róberta Remiáša. Naivita takéhoto tvrdenia je na prvý pohľad zjavná, už aj z toho hľadiska, že vláda je kolektívny orgán. Denník SME ani nikdy nemenoval v tejto súvislosti jednotlivých členov vlády ako fyzické osoby, hoci nás ako fyzické osoby žalovali. Denník SME zaznamenal v máji autentické a metaforické výroky iných osôb. Za jednu z týchto metafor by mal vydavateľ podľa rozhodnutia súdu zaplatiť osobám, ktoré v tom čase tvorili vládny kabinet, pokutu od 400 000 do 500 000 Sk.
V tejto súvislosti prosíme našich čitateľov, aby nám zatiaľ neprinášali peniaze, pretože po odvolaní až druhostupňový súd rozhodne o oprávnenosti tohto nároku na nemajetkovú ujmu. Chceli by sme však poďakovať lavíne čitateľov za podporné stanoviská a včerajšie prejavy nezištnej pomoci. K celému prípadu sa ešte vrátime v nasledujúcich dňoch.
Autor: riaditeľ VMV, a. s.