Test na ovci z Northumberlandu, posledného regiónu, ktorý klasifikovali ako rizikový, bol negatívny. Nákaza slintačky a krívačky sa tak skončila na mieste, ktoré bolo pravdepodobne zdrojom epidémie. Zabiť tu museli 234–tisíc zvierat.
Farmári teraz môžu začať obchodovať. Nebudú to mať ľahké. „Po 11 mesiacoch pekla na nás zostal dlhý, tmavý tieň,“ vyhlásil zväz farmárov. Ich situácia je naozaj zúfalá, len čo sa trochu vystrábili z rán po chorobe šialených kráv, prišla minulý rok vo februári slintačka a krívačka.
Rok 2001 znamenal smrť pre viac ako štyri milióny zvierat. Znamenal koniec aj pre tisícky farmárov, ktorí prišli na mizinu. Ohnísk nákazy bolo viac než dvetisíc. Nájdu farmári silu na nový začiatok? Nie je to koniec tradičného vidieckeho spôsobu života?
Na mäso z Veľkej Británie bol takmer na celom svete uvalený zákaz dovozu. Z obľúbených turistických chodníkov sa stali na dlhé mesiace neprístupné zóny. Hotely aj reštaurácie boli prázdne - obrovské pyramídy horiacich zvierat vydesili ľudí na celom svete a tí rušili rezervácie. Slintačke a krívačke dokonca museli ustúpiť aj parlamentné a miestne voľby pôvodne naplánované na máj. K urnám sa šlo o mesiac neskôr.
Koľko to všetko stálo? Straty farmárov sa odhadujú na 800 miliónov až 2,4 miliardy libier. Straty turistického priemyslu boli ešte vyššie - asi 2 až 3 miliardy dolárov.
Mnohí sú presvedčení, že vláda mohla spraviť na zastavenie nákazy oveľa viac. Zákaz prepravovať zvieratá prišiel neskoro a choroba sa nezadržateľne šírila. Podľa jedného z vládnych poradcov oneskorenie zákazu prepravy o tri dni možno až zdvojnásobilo počet zvierat, ktoré bolo treba zlikvidovať. Ministerstvo poľnohospodárstva ignorovalo skúsenosti s nákazou z roku 1967. Odporúčania hovorili, že armádu treba zavolať na pomoc čo najskôr. Ale tá prišla, až keď bolo jasné, že so zvieratami si bez pomoci vojakov na ministerstve poľnohospodárstva nepomôžu.
Farmári sú nespokojní aj s podporou, ktorú dostávajú od vlády, hoci na kompenzáciách boli vyplatené milióny. Nevedia, ako opäť začať.
Niekoľko mesiacov ešte potrvá, kým bude v zahraničí odvolaný zákaz dovozu z Británie. Farmári preto upozorňujú, že dobré správy z Northumberlandu neznamenajú, že kríza pominula. Všetci sú len na začiatku.
MAREK CHORVATOVIČ