, ale nedá sa to zo dňa na deň. Minister ma žiada o spoluprácu. Samozrejme, ponuku prijímame,“ povedal Šimko.
O skúsenostiach Rakúšanov, ktorým u nás ukradli autá a potom im ich aj prostredníctvom polície ponúkali za pár tisíc mariek späť, písal rakúsky denník Kurier.
Rovnaký zážitok mal aj rakúsky klient jedného bratislavského advokáta: „Pred dvoma rokmi ukradli u nás Rakúšanovi modrý mercedes. Ohlásil to na polícii a asi o štyri-päť hodín mal anonymný telefonát, že ak má o svoje auto záujem, nech príde s peniazmi.“
O auto a všetky veci v ňom - kožená bunda, cédečka, elektronika - prišiel pred bratislavským PKO aj hudobný fanúšik. Na polícii nahlásil krádež a nechal svoje údaje. Onedlho sa mu na mobil ozval policajt. Nepredstavil sa, ale ponúkol, že za istý poplatok je ochotný všetky veci nájsť a určite ich vráti do dvoch dní. Okradnutý z princípu nebol ochotný dať peniaze. Svoje veci už nevidel. Podnet na políciu nedal. Radšej chce mať pokoj.
Šéf inšpekcie ministerstva vnútra Jozef Kret hovorí, že prípad Rakúšanov, o ktorých sa písalo v Kurieri, evidujú: „Sme v styku s Interpolom. Je to v štádiu preverovania.“ V článku sa spomínajú dva prípady, inšpekcia bola informovaná len o jednom. Kret vidí problém aj v dokazovaní: „Ak niekto už zaplatí za auto, nepôjde svedčiť. Zaplatí 20-tisíc alebo 50-tisíc a to mu stačí.“
Policajný viceprezident Jaroslav Spišiak si prípad overuje na rakúskej polícii: „Oficiálne informácie budem mať až v piatok, zatiaľ mám informácie len z masmédií,“ povedal.
Bývalý šéf vyšetrovateľov Jaroslav Ivor vie o praktikách mafie, ktorá ponúka okradnutým, aby si auto odkúpili. O spojení autičkárov s policajtom počul prvýkrát. „Možné je všetko, ale prípad poznám zatiaľ len z médií.“ (rf, mož)
Viac v rubrike KRÁDEŽE ÁUT