Obnova Afganistanu si za desať rokov vyžiada 15 miliárd dolárov

New York 15. januára (TASR) - Obnova Afganistanu si v nasledujúcich desiatich rokoch vyžiada približne 15 miliárd dolárov. Vyplýva to z predbežného ...

New York 15. januára (TASR) - Obnova Afganistanu si v nasledujúcich desiatich rokoch vyžiada približne 15 miliárd dolárov. Vyplýva to z predbežného odhadu, ktorý dnes zverejnili Rozvojový program OSN (UNDP), Svetová banka (SB) a Ázijská rozvojová banka (ADB).

Ohodnotenie potrieb na rekonštrukciu viac než 20-ročnou vojnou zničenej krajiny prichádza pred konferenciou donorov, ktorá sa začne budúci týždeň v Tokiu s cieľom zabezpečiť finančné prostriedky na zabezpečenie nového začiatku pre Afganistan po páde režimu Talibanu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na stretnutí v japonskej metropole sa očakáva účasť generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana, amerického ministra zahraničných vecí Colina Powella a zástupcov Japonska, Európskej únie, Saudskej Arábie a ďalších štátov.

Zmienené tri organizácie odhadujú, že obnova bude za prvého dva a pol roka stáť asi päť miliárd dolárov, z toho asi 1,8 miliardy pôjde na prevádzku správy, vrátane platov štátnych zamestnancov. Toto obdobie pokrýva pôsobenie terajšieho dočasného kabinetu, ktorý koncom decembra prevzal moc na šesť mesiacov, a následnej prechodnej vlády.

Ďalších desať miliárd dolárov si vyžiada nasledujúcich sedem a pol roka. Podľa UNDP, SB a ADB je však ich správa len "predbežným odhadom ", pričom komplexnejšie posúdenie potrieb pre obnovu vytvoria neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

Počiatočné úsilie sa sústredí na najchudobnejších obyvateľov Afganistanu, predovšetkým ženy a deti, ktorým hnutie Taliban uprelo vzdelanie, zdravotné služby a možnosť pracovať. Pre oživenie poľnohospodárskeho odvetvia je podstatné aj odstránenie obrovského množstva nášľapných mín po celej krajine.

"V najbližších mesiacoch bude afganská správa pod tlakom, aby vo svojej snahe o rekonštrukciu dosiahla rýchle výsledky a uspokojila naliehavé potreby spôsobom, ktorý dá občanom podiel na mieri a stabilite a zlepší národnú integráciu," uvádza dnešná správa s tým, že tieto dôvody zdôrazňujú neodkladnú potrebu podpory zo strany medzinárodného spoločenstva.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 584
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 115
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 917
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu