Štrasburg/Brusel 15. januára (TASR) - Za nového predsedu Európskeho parlamentu zvolili dnes poslanci v Štrasburgu írskeho liberála Pata Coxa. Vo funkcii bude do júna 2004. TASR prináša v tejto súvislosti jeho profil.
Pat Cox sa narodil 28. novembra 1952 v írskej metropole Baile Átha Cliath (Dublin). Je ženatý a má šesť detí. Členom EP je od roku 1989. Pred vstupom do politiky prednášal ekomomické vedy a pracoval tiež ako televízny novinár v írskej televízii.
V roku 1998 ho prvýkrát zvolili za lídra Európskej liberálno-demokratickej skupiny (ELDR) a v júni 1999 po voľbách do EP bol v tejto funkcii potvrdený. ELDR je treťou najväčšou politickou frakciou v EP.
Záujem Pata Coxa o politiku vznikol už počas jeho štúdia na Trinity College v Dubline, kde promoval v roku 1974. Po skončení školy prednášal ekonomické vedy na Inštitúte štátnej správy v Dubline na na univerzite v staroslávnom írskom meste Luimneach (Limerick). V tomto období sa začal podrobne zaoberať európskymi záležitosťami a procesom európskej integrácie.
V rokoch 1982-86 pracoval Cox ako reportér írskej televízie a moderoval investigatívny program Today Tonight. Zameriaval sa najmä na vnútropolitické írske udalosti, ale aj medzinárodnú politiku a ekonomiku.
Koncom roku 1985 sa stal generálnym tajomníkom novej liberálnej strany s názvom Pokrokoví demokrati. Toto bola jeho prvá politická stranícka skúsenosť. Na kandidátke tejto strany bol v roku 1989 zvolený za poslanca EP. Po voľbách v Írsku sa v roku 1992 stal poslancom írskeho parlamentu (Dáil Éireann).
V roku 1994 bol opäť zvolený do EP, tentokrát ako nezávislý poslanec. Nominovali ho však za podpredsedu európskych liberálnych demokratov, kde sa stal kľúčovou postavou pri tvorbe politického programu strany. V roku 1998 ho potom zvolili na lídra ELDR.
Za najdôležitejšie úlohy predsedu EP považuje Cox ponúknuť aktívne politické vedenie vnútri tejto inštitúcie i pri jej vzťahoch s ostatnými inštitúciami EÚ, médiami, verejnosťou s cieľom mobilizovať a motivovať EP, aby bol naplno využitý jeho potenciál.
Najväčšou výzvou pre nasledujúce dva a polročné funkčné obdobie je podľa neho úspešné ukončenie prvej fázy rozšírenia, najmä splnenie stanoveného scenára, podľa ktorého by mali noví členovia vstúpiť do EÚ v roku 2004. Cox verí, že čo najviac nových členov sa zúčastní na nasledujúcich voľbách do EP v roku 2004.
Ďalšími prioritami sú podľa neho plnohodnotná účasť EP na debate o budúcnosti Európy, zabezpečenie vysokej kvality prijímaných zákonov a posilnenie úlohy EP vo vonkajších vzťahoch.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem