z Ruska a Ukrajiny a neustály príliv turistov z Poľska rozpútal boj medzi jednotlivými školami. Majiteľov lyžiarskych škôl na území našich
veľhôr trápi niekoľko problémov, najmä takzvaní čierni lyžiarski inštruktori a neúmerný nárast subjektov, ktoré výuku lyžovania poskytujú.
Podľa Gabriela Jamnického, šéfa lyžiarskej školy JMG, je Štrbské Pleso príliš malým teritóriom na to, aby sa tu uživilo päť škôl. „Najhoršie na tom je, že my robíme aktívny cestovný ruch. To znamená, že do Tatier ťaháme turistov z iných krajín. Potom sa inštruktori z iných škôl alebo “čierni učitelia„ rozbehnú po hoteloch a klientelu si rozoberú. Ak by všetky školy nalákali klientov na dovolenku do Tatier, nech je ich tu aj desať,“ dodal G. Jamnický.
Riaditeľ T-Ski, najväčšej lyžiarskej školy v Tatrách Vladimír Ternavský zasa poukazuje na inú skutočnosť. Drvivá väčšina učiteľov z menších lyžiarskych škôl má iba minimálne, alebo nemá vôbec žiadne vzdelanie. Primeraným vzdelaním často nedisponujú ani samotní majitelia škôl. O týchto faktoch sme sa presvedčili priamo na mieste činu. V jednej nemenovanej škole sme sa vydávali za záujemcu o prácu lyžiarskeho inštruktora. Zaujímali sme sa aj o to, či potrebujeme nejaký stupeň vzdelania. S prijatím nebol problém. Požadovali od nás iba znalosť jazyka. Lyžiarsku techniku si overia s tým, že citujú majiteľa: „Niečo sa na vás nalepí pri výuke a niečo vás naučia skúsenejší učitelia.“
Podľa V. Ternavského vo vyspelých západných krajinách je tento problém vyriešený jednoducho. „Napríklad v Rakúsku dostane licenciu na otvorenie a prevádzkovanie lyžiarskej školy iba ten, kto sa preukáže potrebným vzdelaním, ktoré určujú orgány samosprávneho celku,“ hovorí šéf lyžiarskej školy. Na Slovensku osvedčenie o spôsobilosti vydávajú dve organizácie. Slovenská asociácia profesionálnych učiteľov lyžovania (SAPUL) a Slovenský lyžiarsky zväz (SLZ). Obe organizácie majú vlastnú metodiku výuky a hodnotenia. Najvyššie možné dosiahnuteľné vzdelanie lyžiarskeho inštruktora je pre SAPUL „Á-čko“, v rámci SLZ je to trieda číslo jeden. Vzdelanie SAPUL je navyše uznané aj medzinárodne a členstvo v SAPUL-e, je zároveň členstvom v ISIA (International Ski Instructors Asociation). Na západe je bežné a treba podčiarknuť, že aj legislatívne upravené, že lyžiarsku školu si nemôže otvoriť človek, ktorý má urobený najnižší kurz. Vynikajúco majú tento problém ošetrený napríklad horskí vodcovia. Niečo podobné by sme potrebovali aj my. Myslím si, ale, že by sme to nemali riešiť na celoslovenskej úrovni. Legislatívne normy by mali byť prijaté na úrovni novovzniknutých vyšších územno-správnych celkov. Nikoho v Bratislave predsa nezaujíma, čo potrebujú lyžiarski inštruktori v Tatrách,“ vyslovil myšlienku V. Ternavský. Záverom dodal, že zo strany majiteľov lyžiarskych škôl existujú snahy o to, aby sa niektoré zákonné normy prijali aj na Slovensku.
OLIVER ONDRÁŠ