
Denisa Hamitoucheová stále ostáva v Alžírsku. Jej matka verí, že sa ju podarí dostať na Slovensko podobne ako ďalšie deti. FOTO – ARCHÍV
Na úplnom začiatku stál vzťah dvoch mladých ľudí. Pred viac ako tridsiatimi rokmi sa Alžírčan Yusef Hamitouche dostal na stáž do rudných baní v Kremnici. Zamiloval sa do Kremničanky Marty, ktorá sa rozhodla opustiť rodné Slovensko a nasledovať manžela do jeho rodiska. Postupne sa im narodili štyri deti.
Marta nikdy nedovolila vychovávať deti podľa moslimských tradícií. „V tom čase bolo Alžírsko pomerne liberálne, všade tu bolo cítiť silný francúzsky vplyv. Situácia sa začala dramatizovať až neskôr,“ hovorí Marta, ktorá prežila v Alžírsku 22 rokov.
Napriek tomu bolo postavenie ženy v Alžírsku odlišné ako u nás, a tak sa Marta snažila o to, aby hlavne dcéry z prostredia vymanila. Lujza vyrastala prevažne u starých rodičov v Kremnici a dnes je vydatá v Nórsku. Najstarší syn Mário žije vo Švajčiarsku a tiež si vybral úplne inú filozofiu, než je islam. Profesionálne sa venuje joge. Pred troma rokmi sa matke podarilo dostať na Slovensko aj Anisu, v Alžírsku však stále ostáva najmladšia 21-ročná Denisa.
Matka robí všetko pre to, aby dievča dostala na pozvanie na Slovensko. Nie je to jednoduché. Ešte v priebehu novembra jej zaslala oficiálne pozvanie na adresu jej priateľky. Ani po dvoch mesiacoch však dcéra pozvanie nedostala. V rodine všetci vedia, že ak príde Denisa na návštevu, na Slovensku už ostane.
„Nevidela som ju deväť rokov. Vycestovať z Alžírska vôbec nie je také jednoduché, ako by sa zdalo. Ja som to urobila pred deviatimi rokmi. Z návštevy na Slovensku som sa už do Alžírska nevrátila,“ hovorí Marta.
Na Slovensku sa rozhodla ostať z viacerých dôvodov. Jej manželstvo bolo už dlhší čas v kríze a v Alžírsku zúrili nepokoje. Európske krajiny vyzývali v tom čase svojich občanov, aby z krajiny odišli.
„Konflikty medzi islamistami a odporcami boli veľmi tvrdé. V 80. rokoch, keď som do Alžírska prišla, nebolo ničím výnimočným stretnúť na ulici študentku v minisukni. Po tom, čo sa Anisa vrátila na Slovensko, rozprávala nám doslova horory. Dievčatám, ktoré mali odvahu vyjsť na ulicu takto odhalené, polievali radikálni islamisti nohy kyselinou.“
Martina rodina žila v meste Tizi-Ouzou, asi 100 kilometrov od hlavného mesta. Život tu bol až do prvých náporov islamistov veľmi civilizovaný. Manžel Yusef bol národnosťou Berber, dodržiaval ramadán, rodinu však k tomu nenútil. Už vtedy však dobrí moslimovia porovnávali svoju vernosť Alahovi na základe bielych jazykov. Počas dňa totiž nielenže neprijímali jedlo, ani nepili a nefajčili. Od smädu mali niektorí úplne vyprahnuté ústa. Nábožný bol aj Martin svokor.
Návštevám na vidieku, kde žila manželova rodina, sa Marta vždy radšej vyhla. Martina dcéra Anisa bola večná rebelantka. Zďaleka nezapadala do predstáv poslušnej islamskej dcéry, ktorej raz vyberú manžela. Aj preto bolo pre ňu jediným východiskom z krajiny utiecť. Jej sestre Denise sa to zatiaľ nepodarilo.
KVETA FAJČÍKOVÁ