V rakúskej metropole je pod nulou a mrholí. „Ani psa by nevyhnal,“ nadávajú dôchodcovia v autobuse, ktorý smeruje do centra Viedne. Pri trhovisku ich väčšina vystúpi, pred nákupmi idú ale na neďaleký úrad podpísať petíciu „Veto proti Temelínu,“ ktorú iniciovali krajne pravicoví Slobodní (FPÖ). „Keď to buchne, pomrieme všetci,“ vysvetľuje osemdesiatpäťročná rodáčka spoza českých hraníc. „Nám ide predsa len o zdravie, hlavne našich detí,“ dodáva. Svoje meno vyzradiť nechce: „Už som veľmi stará.“ „Pre deti“ vraj prišiel podpísať i penzista Rudolf Reichelt. „Je to všetko veľmi smutné,“ hovorí rozvážne. „Česi majú predsa tiež deti. Čo im nestačil Černobyľ?“ pripomína. O veto proti vstupu Česka do EÚ mu vraj ani veľmi nejde. „Ale odstavenie Temelína musí byť len začiatok konca atómovej energie v celej Európe,“ zdôrazňuje sedemdesiatnik v rade pred hlasovacou miestnosťou. „Ja by som to bez všetkého podpísal, ale nemám čas čakať,“ tvrdí tridsaťročný Christoph Wallner, ktorý práve vyšiel z budovy obvodného úradu. Drvivá väčšina signatárov sú ale dôchodcovia, matky s malými deťmi a nezamestnaní, ktorí si prišli vybavovať podporu. „Som proti Temelínu a za veto,“ zdôrazňuje Wallner. To, že ľudovci kancelára Wolfganga Schüssela - koaličný partner Slobodných, opozícia i ekologické iniciatívy vyzvali na bojkot petície, ho nevzrušuje. Nebyť rozširovania únie, bol by podľa neho boj Rakúšanov proti Temelínu jednoduchší.
„To by sme mohli vyvíjať účinnejší tlak,“ tvrdí. Hranice by vraj nezatváral: „Ale mohla by sa hoci obmedziť doprava.“ „To je naša posledná šanca,“ cituje päťdesiatnik plagáty Slobodných, ktoré cez víkend nechali vylepiť na všetkých zastávkach električiek a autobusov.
Asi na najväčšie nepochopenie signatárov naráža poloha Temelína. „Prečo nám to postavili pri hraniciach?“ pýta sa manželský pár. Obaja sú vraj v predčasnom dôchodku.
Ako hlas volajúceho v púšti znie názor tridsaťosemročného Leonharda Kandlbindera, ktorý podľa vlastných slov prišiel na obecný úrad v úplne inej záležitosti. „My to rozhodne nepodpíšeme,“ zdôrazňuje s tým, že atómovú energiu, samozrejme, odmieta, ale: „vstupu Česka do EÚ sa predsa nesmie brániť.“ Signatári petície Slobodných len udivene až roztrpčene vrtia hlavou, ale mlčia. „Veď pri našom vstupe do únie sme si sami presadili, že energetická politika je zvrchovanou záležitosťou členských štátov,“ dodáva tento ojedinelý odporca petície. (zel)