
Sivá eminencia rakúskej strany Slobodných (FPÖ) Jörg Haider ako jeden z prvých podpísal petíciu proti českej jadrovej elektrárni Temelín. FOTO - ČTK/AP
- „Volksbergehren“ (voľne: „želanie či žiadosti ľudu“) - výrazy „referendum“ či „podpisové referendum.“
Petícia je jedným z prvkov priamej demokracie v Rakúsku. „Volksbegehren“ nemá hybnú silu, ktorá je vyhradená ľudovému hlasovaniu („Volksabstimmung“) alebo referendu. Nemôže teda priamo meniť alebo rušiť zákony či rozhodovať o otázkach národného záujmu, ako tomu bolo v roku 1979 pri hlasovaní a sprevádzkovaní jedinej rakúskej jadrovej elektrárne Zwentendorf. Na vypísanie petície, ktorú iniciovali tri krajinské organizácie Slobodných, stačí 8000 podpisov. Podpísať petíciu môže na obecné a mestské úrady prísť do budúceho pondelka šesť miliónov oprávnených voličov.
Parlament sa petíciou musí zaoberať, ak sa podpíše aspoň 100-tisíc ľudí. Poslanci nemusia o požiadavkách signatárov prijať žiadne uznesenie.
Protitemelínska podpisová akcia je už 27. petíciou v rakúskej histórii. Slobodní si latku pre „úspech“ dali pomerne vysoko. Ich sivá eminencia Jörg Haider hovorí o pol milióne signatárov, pričom zatiaľ najúspešnejšiu petíciu jeho strany - proti prisťahovalcom v roku 1993 - podporilo „len“ 413-tisíc Rakúšanov a proti zavedeniu eura v roku 1997 len 250-tisíc ľudí. Pokiaľ by protitemelínsku petíciu prišlo podpísať 900-tisíc ľudí, čo predpovedali víkendové prieskumy verejnej mienky, stala by sa treťou najúspešnejšou v histórii.
Masová podpora petície by vniesla vietor do plachiet Slobodných, ktorí naliehajú na nové rokovanie s Prahou o definitívnom odstavení Temelína. Čím viac podpisov, tým skôr vraj bude musieť kancelár Wolfgang Schüssel pristúpiť na hrozbu vetom, tvrdia jednohlasne špičky Slobodných. Slobodní zároveň neprestávajú uvažovať o skutočnom referende, v ktorom by mali Rakúšania vysloviť súhlas či nesúhlas s rozšírením EÚ i o Česko. Podľa väčšiny odborníkov na ústavné právo možno síce takéto referendum vypísať, ale až po schválení príslušného zákona o vstupe ďalších krajín do EÚ rakúskym parlamentom.
S výnimkou Slobodných ale predstavitelia všetkých rakúskych politických strán referendum o Temelíne odmietajú. Za „vedomé klamanie“ verejnosti označil iniciatívu Slobodných predseda rakúskej sociálnej demokracie (SPÖ) Alfred Gusenbauer. Zdôraznil, že v skutočnosti nie je akcia proti Temelínu, ale proti rozširovaniu EÚ. Krajinská organizácia ľudovcov (ÖVP) v Korutánsku, kde vládnu Slobodní, referendum odmietla. Aj predseda Zelených Alexander Van der Bellen včera zopakoval svoje pochybnosti o referende.
PRE SME - DAVID ZELINGER, ORF a čtk