Vzťahy Iránu a al-Káidy neboli nikdy potvrdené a Teherán, ktorý USA obviňujú z financovania skupín na Blízkom východe, ostal bokom v prvej časti protiteroristickej operácie. Nebol jej terčom ani hlasným odporcom, dokonca aj pomáhal: 65 000 ton humanitárneho tovaru prešlo iránskym územím do Afganistanu. Historická šanca na zblíženie, o ktorej sa vtedy hovorilo, sa však pomaly mení na studenú vojnu. V každom prípade, tón sa mení.
Americkí predstavitelia a tlač zverejnili za posledný týždeň sériu obvinení, podľa ktorých Irán vyvíja zvýšenú spravodajskú aktivitu v západnom Afganistane, pokúša sa destabilizovať vládu v Kábule a umožnil útek členom al-Káidy. Ďalším negatívnym signálom je rozruch okolo objavenia lode Karine A, ktorá podľa Izraela viezla zbrane Palestínčanom z Iránu. „Irán musí predložiť dôkaz, že je na strane USA v boji proti terorizmu … Náš národ a náš boj proti terorizmu vychádzajú z doktríny, podľa ktorej alebo je niekto s nami, alebo je proti nám,“ povedal americký prezident George Bush vo štvrtok.
Obvinenia sú signálom, že USA nestavili príliš veľa na zlepšenie vzťahov s Iránom - na rozdiel od Pakistanu, ktorý v minulosti cez tajné služby s al-Káidou spolupracoval a s domácimi radikálnymi skupinami začína účtovať až teraz, na nátlak Indie. Teherán dal viackrát najavo znepokojenie nad americkým vplyvom na politiku novej vlády Afganistanu, ktorú však uznáva. Obáva sa i dlhšej prítomnosti amerických vojsk na afganskom uzemí, kde USA svoju operáciu proti al-Káide stále neuzavreli.
Vo vzťahoch USA s Iránom ešte stále cítiť skúsenosť z islamskej revolúcie v roku 1979, keď v Teheráne zosadili proamerického šacha a obsadili americké veľvyslanectvo. Iránska spoločnosť islamskú revolúciu už prekonala - prežíva len v kruhoch konzervatívneho kléru, ktorý však má stále veľkú moc. Proreformné kruhy okolo prezidenta Muhammada Chattámího sa otvárajú vzťahom so Západom a želá si to aj väčšina obyvateľov. „Iránska ulica je oveľa viac proamerická ako arabská ulica,“ tvrdí Afšin Miláví, v USA žijúci iránsky spisovateľ.
Bush ešte nevysvetlil, ako si predstavuje vzťahy s Iránom po krátkodobom dočasnom porozumení počas vojny v Afganistane. Doteraz USA uplatňovali obchodné embargo a blokovali členstvo Iránu v Svetovej obchodnej organizácii, obviňovali ho zo sponzorovania terorizmu. Medzi ďalšími cieľmi protiteroristického boja sa však, zatiaľ, oveľa častejšie spomína Irak a Somálsko.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ