Kandidáti na post šéfa EP považujú za hlavnú prioritu rozšírenie

Brusel 14. januára (TASR) - Európsky parlament si zvolí v utorok v Štrasburgu svojho nového predsedu, ktorý na čele tejto inštitúcie nahradí Francúzku ...

Brusel 14. januára (TASR) - Európsky parlament si zvolí v utorok v Štrasburgu svojho nového predsedu, ktorý na čele tejto inštitúcie nahradí Francúzku Nicole Fontainovú. O prestížne kreslo sa uchádza päť kandidátov, šance na zvolenie majú však len dvaja - írsky liberál Pat Cox a britský socialista David Martin.

TASR prináša v tejto súvislosti ich krátke profily, ako aj profil odchádzajúcej predsedníčky Nicole Fontainovej.

PAT COX - narodil sa 28. novembra 1952 v Dubline, je írskej národnosti, v minulosti pôsobil ako novinár, od roku 1989 je poslancom EP, kde stojí na čele Európskej liberálnej, demokratickej a reformnej strany (ELDR), tretej najväčšej politickej frakcie, ktorá má 52 kresiel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Za najdôležitejšie úlohy predsedu EP považuje ponúknuť aktívne politické vedenie vo vnútri tejto inštitúcie i pri jej vzťahoch s ostatnými inštitúciami EÚ, médiami, verejnosťou s cieľom mobilizovať a motivovať EP, aby bol využitý jeho potenciál.

Najväčšími výzvami pre nasledujúce dva a polročné funkčné obdobie sú podľa Coxa úspešné ukončenie prvej fázy rozšírenia, najmä splnenie stanoveného scenára, podľa ktorého by mali noví členovia vstúpiť do EÚ v roku 2004. Cox verí, že čo najviac nových členov sa plnohodnotne zúčastní na nasledujúcich voľbách do EP v roku 2004. Ďalšími prioritami sú podľa neho plnohodnotná účasť EP na debate o budúcnosti Európy, zabezpečenie vysokej kvality prijímaných zákonov, posilnenie úlohy EP vo vonkajších vzťahoch.

SkryťVypnúť reklamu

DAVID MARTIN - narodil sa 26. augusta 1954 v Edinburghu, je škótskej národnosti, vyštudoval ekonómiu so špecializáciou na európsky manažment a legislatívu v oblasti zamestnanosti, od roku 1984 je členom EP, od roku 1989 jeho podpredsedom, je členom britskej Labouristickej strany, v EP členom socialistickej frakcie, ktorá má 181 členov.

Za najdôležitejšie úlohy predsedu EP považuje také vedenie schôdzí, ktoré umožní živú a konštruktívnu debatu, ďalej zlepšenie vzťahov s verejnosťou, zastupovanie EP vo vzťahoch s ostatnými inštitúciami a vládami členských štátov a politické riadenie inštitúcie, ktoré umožní efektívne plnenie jej úloh.

Najväčšími výzvami pre nasledujúce dva a polročné obdobie sú podľa neho rozšírenie - EP musí svoje vnútorné štruktúry prispôsobiť prijatiu nových členov, musí vysvetľovať ľuďom výhody rozšírenia a pripraviť budúce voľby pre terajšie kandidátske krajiny. Verí, že časový plán rozšírenia (ukončenie rokovaní 2002, vstup 2004) sa podarí dodržať, nevylučuje však, že nové krajiny vstúpia až v januári 2005. Je pre to za to, aby sa na voľbách do EP v roku 2004 zúčastnili kandidátske krajiny aj v prípade, že ešte nebudú plnoprávnymi členmi EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalej spomína reformu EÚ plánovanú na rok 2004 a opätovné získanie záujmu európskych voličov.

O kreslo predsedu EP sa tiež uchádzajú Gérard Onesta (Francúzsko, člen zelených, 41 rokov), Francis Wurz (Francúzsko, komunista, 54 rokov) a Jens-Peter Bonde (Dánsko, Skupina za Európu demokracie a rôznorodosti, 53 rokov).

Odchádzajúcou predsedníčkou EP, ktorej mandát sa končí dnes o polnoci, je Francúzka NICOLE FONTAINOVÁ. Narodila sa 16. januára 1942 v Grainville-Ymauville v Normandii. Vyštudovala právo a politológiu na Parížskom inštitúte politických štúdií.

Politickú kariéru začala v roku 1984, keď bola na kandidátke pravicovo-liberálneho Zväzu pre francúzsku demokraciu (UDF) zvolená prvýkrát za poslankyňu EP. V roku 1989 sa stala jeho podpredsedníčkou, v roku 1999 ju potom zvolili sa predsedníčku. Po odchode z funkcie šéfky EP sa chce zapojiť do predvolebnej kampane na podporu francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca.

SkryťVypnúť reklamu

(spravodajca TASR Robert Sermek) juh

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 324
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 855
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 201
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 641
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 422
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 732
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 570
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu