Brusel 14. januára (TASR) - Európsky parlament si zvolí v utorok v Štrasburgu svojho nového predsedu, ktorý na čele tejto inštitúcie nahradí Francúzku Nicole Fontainovú. O prestížne kreslo sa uchádza päť kandidátov, šance na zvolenie majú však len dvaja - írsky liberál Pat Cox a britský socialista David Martin.
TASR prináša v tejto súvislosti ich krátke profily, ako aj profil odchádzajúcej predsedníčky Nicole Fontainovej.
PAT COX - narodil sa 28. novembra 1952 v Dubline, je írskej národnosti, v minulosti pôsobil ako novinár, od roku 1989 je poslancom EP, kde stojí na čele Európskej liberálnej, demokratickej a reformnej strany (ELDR), tretej najväčšej politickej frakcie, ktorá má 52 kresiel.
Za najdôležitejšie úlohy predsedu EP považuje ponúknuť aktívne politické vedenie vo vnútri tejto inštitúcie i pri jej vzťahoch s ostatnými inštitúciami EÚ, médiami, verejnosťou s cieľom mobilizovať a motivovať EP, aby bol využitý jeho potenciál.
Najväčšími výzvami pre nasledujúce dva a polročné funkčné obdobie sú podľa Coxa úspešné ukončenie prvej fázy rozšírenia, najmä splnenie stanoveného scenára, podľa ktorého by mali noví členovia vstúpiť do EÚ v roku 2004. Cox verí, že čo najviac nových členov sa plnohodnotne zúčastní na nasledujúcich voľbách do EP v roku 2004. Ďalšími prioritami sú podľa neho plnohodnotná účasť EP na debate o budúcnosti Európy, zabezpečenie vysokej kvality prijímaných zákonov, posilnenie úlohy EP vo vonkajších vzťahoch.
DAVID MARTIN - narodil sa 26. augusta 1954 v Edinburghu, je škótskej národnosti, vyštudoval ekonómiu so špecializáciou na európsky manažment a legislatívu v oblasti zamestnanosti, od roku 1984 je členom EP, od roku 1989 jeho podpredsedom, je členom britskej Labouristickej strany, v EP členom socialistickej frakcie, ktorá má 181 členov.
Za najdôležitejšie úlohy predsedu EP považuje také vedenie schôdzí, ktoré umožní živú a konštruktívnu debatu, ďalej zlepšenie vzťahov s verejnosťou, zastupovanie EP vo vzťahoch s ostatnými inštitúciami a vládami členských štátov a politické riadenie inštitúcie, ktoré umožní efektívne plnenie jej úloh.
Najväčšími výzvami pre nasledujúce dva a polročné obdobie sú podľa neho rozšírenie - EP musí svoje vnútorné štruktúry prispôsobiť prijatiu nových členov, musí vysvetľovať ľuďom výhody rozšírenia a pripraviť budúce voľby pre terajšie kandidátske krajiny. Verí, že časový plán rozšírenia (ukončenie rokovaní 2002, vstup 2004) sa podarí dodržať, nevylučuje však, že nové krajiny vstúpia až v januári 2005. Je pre to za to, aby sa na voľbách do EP v roku 2004 zúčastnili kandidátske krajiny aj v prípade, že ešte nebudú plnoprávnymi členmi EÚ.
Ďalej spomína reformu EÚ plánovanú na rok 2004 a opätovné získanie záujmu európskych voličov.
O kreslo predsedu EP sa tiež uchádzajú Gérard Onesta (Francúzsko, člen zelených, 41 rokov), Francis Wurz (Francúzsko, komunista, 54 rokov) a Jens-Peter Bonde (Dánsko, Skupina za Európu demokracie a rôznorodosti, 53 rokov).
Odchádzajúcou predsedníčkou EP, ktorej mandát sa končí dnes o polnoci, je Francúzka NICOLE FONTAINOVÁ. Narodila sa 16. januára 1942 v Grainville-Ymauville v Normandii. Vyštudovala právo a politológiu na Parížskom inštitúte politických štúdií.
Politickú kariéru začala v roku 1984, keď bola na kandidátke pravicovo-liberálneho Zväzu pre francúzsku demokraciu (UDF) zvolená prvýkrát za poslankyňu EP. V roku 1989 sa stala jeho podpredsedníčkou, v roku 1999 ju potom zvolili sa predsedníčku. Po odchode z funkcie šéfky EP sa chce zapojiť do predvolebnej kampane na podporu francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh