Moskva 14. januára (TASR) - Už v najbližších dňoch môže dôjsť k prerušeniu vysielania ruskej súkromnej televíznej stanice TV-6 a následnému odňatiu licencie.
V súvislosti s rozhodnutím Vyššieho arbitrážneho súdu Ruskej federácie, ktorý v piatok 11. januára potvrdil rozhodnutie súdu prvej inštancie o likvidácii spoločnosti MNVK a zániku stanice, to dnes povedal ruský minister tlače Michail Lesin.
Podľa slov ministra v zmysle platného zákona musia akcionári vytvoriť likvidačnú komisiu a v momente jej vzniku musí byť prerušená hospodárska činnosť MNVK i vysielanie TV-6, pretože výdaje budú môcť smerovať len na práce spojené s likvidáciou spoločnosti. V dôsledku prerušenia vysielania TV-6 ministerstvo odníme u MNVK televíznu licenciu, vysvetlil ruský minister tlače Michail Lesin.
Akcionári MNVK sa mali v Moskve zísť a vytvoriť likvidačnú komisiu už dnes, ale zhromaždenie nebolo uznášaniaschopné. "Licencie sa môžu zriecť aj samotní jej majitelia," pripustil hypotetickú možnosť minister v živom rozhovore pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy.
Po odňatí licencie TV-6 ministerstvo tlače bez verejnej súťaže na prechodné obdobie vydá dočasnú licenciu a najneskôr v apríli vypíše výberové konanie na riadnu licenciu.
Osobne minister nie je likvidáciou stanice TV-6 nadšený a o kauze hovorí ako o nepríjemnej. "Je to pre nás ťažký prípad," priznal sa minister. Proti rozhodnutiu arbitrážneho súdu neexistuje opravný prostriedok a ministerstvo bude postupovať striktne podľa litery zákona. "Zákon je zákon, musíme sa mu podriadiť," dodal.
Návrh na likvidáciu MNVK, respektíve TV-6, ako stratovej spoločnosti podala vlani firma Lukoil-Garant, dcérska spoločnosť ropnej spoločnosti Lukoil.
Ropný gigant, ktorý vlastní v MNVK iba 15 percent akcií, svoj návrh zdôvodnil formálne tým, že TV-6 bola niekoľko rokov v strate a jej aktíva klesli pod hranicu základného imania.
Lukoil však nevysvetlil, prečo chce likvidovať stanicu, do ktorej v roku 2001 prišiel nový kapitál oligarchu Borisa Berezovského, a väčšina tvorivých pracovníkov zoštátnenej televízie NTV. Podľa predstaviteľov TV-6 sa televízia dostala za minulý rok do plusu a zarobila 73 miliónov dolárov.
Ruská stanica TV-6 je poslednou celoplošnou televíznou stanicou, ktorú nekontroluje štát. Postup Lukoilu a rozhodnutie súdu voči veľmi populárnej a sledovanej stanici je považovaný za snahu štátu o umlčanie TV-6, ktorá často kritizuje Kremeľ a vládu.
Majoritný akcionár TV-6 Boris Berezovskij je v Rusku hľadanou osobou. Berezovskij zo svojim trestným stíhaním nesúhlasí, označuje ho za politicky motivované. Prezidenta Vladimira Putina Berezovskij obviňuje z nastoľovania v Rusku vlády tvrdej ruky a snahy o úplne ovládnutie médií.
Proti zrušeniu TV-6 sa v minulých dňoch vyslovil celý rad ruských politikov. Medzi zástancami TV-6 je aj bývalý prvý muž Ruska Boris Jeľcin. Ako na konci decembra povedal, TV-6 sleduje často a napriek určitým výhradám je za to, aby stanica existovala aj naďalej.
Bývalý riaditeľ ruskej televíznej stanice NTV Jevgenij Kiseľov v apríli 2001 spolu s desiatkami svojich kolegov odišiel do TV-6. Kiseľov počas uplynulého víkendu nevylúčil, že ak sa štátnej moci podarí TV-6 zlikvidovať, bude spolu so svojim ľuďmi hľadať nové miesto pôsobnosti v televíznom spravodajstve.
V rozhovore pre TASR Kiseľov vlani konštatoval, že za útokom na nezávislosť NTV a ďalšie médiá zo skupiny Media-Most stojí Kremeľ a prezident Vladimir Putin, ktorý nastolil v Rusku politiku tvrdej ruky.
"Podstata problému je v tom, že fúka nový vietor, v krajine je nová politická situácia. Do popredia sa dostala idea tvrdej ruky. Všetci pred mocou, pred prezidentom skláňajú hlavy. Každá kritika moci môže byť kedykoľvek označená takmer za vlastizradu. Pre nezávislú žurnalistiku, pre slobodu slova, to predstavuje početné problémy," uviedol pre TASR riaditeľ TV-6 Jevgenij Kiseľov.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem