rozpočtu. Sú medzi nimi aj takí, pre ktorých je ich práca povolaním dokonca "poslaním" - sú presvedčení o jej hodnote, robia ju radi a prináša im uspokojenie. Mzda, ktorú v nej zarobia však nedokáže zabezpečiť chod ich domácnosti tak, ako by si predstavovali. Nájdu sa medzi nimi často ľudia pracujúci v povolaniach, ktoré mali kedysi "kredit", a predstavovali aj primeraný príjem.
Napríklad učitelia: mnohí im závidia dva mesiace letných prázdnin, málokto však vie, že ich často nevyužívajú na oddych, ale na to, aby zlepšili finančnú situáciu rodiny. Niektorí stíhajú ďalšie miesto aj počas školského roka - po vyučovaní robia ešte poisťovacích agentov, anketových pracovníkov alebo aj upratujú. Aj keď podľa štatistík nepatria učitelia medzi vyššie príjmové kategórie ani v iných krajinách Európy, ak im však plat nestačí, pridajú si väčšinou k úväzku v štátnej inštitúcii ďalšiu prácu vo svojej profesii.
Pracovať na dvoch miestach musia často aj osamelí rodičia s deťmi - najmä vtedy ak si chcú dopriať nejaký luxus - napríklad novú posteľ alebo dovolenku. "Po rozvode manžel neplatil riadne na dcéru, tak som si musela hľadať aj iné možnosti zárobku," hovorí 39-ročná zdravotná sestra Jana. "Niekedy sa mi podarilo získať prácu v odbore, ale boli aj obdobia, keď som vzala aj inú." A tak po práci Jana ešte chodila opatrovať pacientov po operácii alebo bezvládnych a keď nebolo dosť klientov, niekedy po večeroch upratovala. "Inak by som len ťažko mohla dcére zaplatiť školské výlety,
nemčinu alebo tanečný krúžok a o dovolenke ani nehovoriac," vysvetľuje.
Dve zamestnania majú často aj ľudia pracujúci na zmeny - vo voľných dňoch si chodia privyrábať napríklad ako robotníci stavebných firiem.
Ak ste v podobnej situácii a chcete si aj vy nájsť druhé zamestnanie, mali by ste si dať pozor na to, aby ste sa nedostali do rozporu so zákonom. Najmä vtedy, ak si chcete nájsť vedľajší úväzok v rovnakom alebo príbuznom odbore, preštudujte si poriadne svoju pracovnú zmluvu. Väčšina zamestnávateľov totiž do zmluvy zaraďuje aj bod o tom, že ak si chce zamestnanec takto privyrobiť, musí si vyžiadať súhlas zamestnávateľa. Podľa paragrafu 83 Zákonníka práce musí zamestnanec o takejto zárobkovej činnosti vopred svojho zamestnávateľa informovať a môže ju vykonávať iba s jeho písomným súhlasom. Zákonník práce tiež uvádza, že zamestnávateľ má právo udelený súhlas písomne odvolať. V písomnom odvolaní súhlasu je však povinný uviesť dôvody zmeny svojho rozhodnutia.
MONA GÁLIKOVÁ