Obyvatelia obce Otelec na juhozápade Rumunska museli svoje domovy opustiť. FOTO - ČTK/AP |
Podľa včerajších informácií ministerstva vnútra záplavy za posledné tri týždne v rôznych častiach krajiny zničili okolo 4000 domov a hospodárskych budov.
Na severozápade krajiny v Banáte sú pritom stále zatopené rozsiahle oblasti po povodniach pred dvoma týždňami. V najhoršie postihnutej župe Timis voda úplne zničila sedemsto domov. Úrady vysídlili tisíce ľudí, mnohých násilím, lebo z obáv pred rabovaním odmietali opustiť svoj majetok. Zatopená oblasť leží nižšie ako miesta, na ktorých sa hrádze pretrhli, takže z nej voda neodteká.
Rumunské médiá a nová vláda sa po katastrofe pýtajú na osud nemalých súm, ktoré za posledné štyri roky z rozpočtu smerovali na stavbu a opravu hrádzí v krajine. Iba župa Timis na to mala minúť viac ako 32 miliónov dolárov. Podľa médií však podnikatelia poverení stavbou odviedli nekvalitnú prácu alebo stavali inde, než bolo treba.
A to sú ešte lepšie prípady. Na mnohých miestach s prácou ani nezačali. Dokončené nie sú dokonca ani stavby začaté v rokoch 1976 a 1979, po vtedajších veľkých povodniach. Médiá hovoria o vodohospodárstve ako o rumunskom "bermudskom trojuholníku", v ktorom však na rozdiel od lodí miznú rozpočtové peniaze.
Premiér Calin Popescu Taricanu nariadil po návšteve župy Timis zriadenie vyšetrovacej komisie. "Tam na mieste nevidíte ani stopu po tisíckach miliárd lei, ktoré na to
išli," povedal agentúre Rompres.
"Nedokončené stavby voda odniesla, takže na mnohých miestach začneme od nuly," vyhlásila pre BBC ministerka pre vodohospodárstvo Sulfina Barbu. Tá tiež obvinila svojich predchodcov, ministrov bývalej socialistickej vlády Sperantu Ianculescovú a Aurela Constantina Ilieho, že si z peňazí na hrádze postavili vily.
Ianculescová obvinenia odmieta, bola vraj ministerkou iba deväť mesiacov a za ten čas dom postaviť nemohla. Nová vláda tiež sľubuje prešetriť viac ako 160 zmlúv, ktoré na protipovodňové práce získala firma
Aquaproiect, patriaca manželke ministra Ilieho. PETER MORVAY