A tak je z nášho pohľadu skutočne čo závidieť. Kapacity hotelov i kongresových centier, historická zaujímavosť mesta, dobré spojenie im dávajú predpoklady na pritiahnutie turistov práve v rámci kongresového cestovného ruchu. Porovnávať sa so susednou Viedňou asi nemá význam, pretože si toto mesto neustále udržiava svoju pozíciu na čele kongresových miest nielen v Európe, ale aj vo svete. Výraznejšie sa však do popredia derú hlavné mestá bývalého východného bloku - Praha, Budapešť i Varšava. Pomaly sa objavujú medzi silnými kongresovými centrami. Veď napríklad Praha v tomto roku zrealizovala veľký projekt - jesenné zasadnutie Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky. Svojim rozsahom to bola akcia, ktorá Prahu v rangu silných miest v oblasti kongresového cestovného ruchu posunula ešte vyššie.
Podobne sú na tom aj ostatné krajiny. Ako uvádzajú štatistiky Medzinárodnej únie organizácií UIA, výrazné nárasty oproti roku 1998 zaznamenali Maďarsko, Poľsko, Chorvátsko i Slovinsko. Slovensko medzi nimi, žiaľ, zatiaľ nefiguruje. Domácim subjektom tak vo veľkej väčšine prípadov zostáva organizovať len akcie domáceho charakteru.
Cestou k úspechu by mala byť prezentácia Slovenska na veľtrhoch cestovného ruchu vo svete a spoločný postup v tomto smere zo strany zainteresovaných firiem, inštitúcií či miest, podobne, ako to robia v Prahe prostredníctvom svojej záujmovej asociácie. (sbr)