o, že strany pôsobiace na Slovensku majú od zrelosti či vyspelosti ešte ďaleko.
Obe slovenské národné strany sa predháňali v tom, ktorá to viac preženie. SNS navrhla, aby poslancom, ktorí požiadajú o preukaz zahraničného Maďara, odobrali mandáty, aby rodičia, ktorí sú majiteľmi preukazu, stratili nárok na prídavky na deti i rodičovský príspevok. Pravá SNS žiada vypovedanie medzištátnej zmluvy s Maďarskom, stiahnutie slovenského veľvyslanca z Budapešti a nevylučuje ani prerušenie diplomatických vzťahov medzi krajinami. Zurvalosť, s akou obe strany demonštrovali odpor proti zákonu, sa vyrovná iba ak odporu, aký ich lídri prejavujú voči sebe.
Pretože predseda HZDS sa k veci nevyjadroval, z radov hnutia sa ozvali rôzne hlasy. Poslanec Tkáč žiadal, aby sa problém riešil európsky a jeho kolega Cuper vyhlásil, že v NR SR nesmú byť žiadni zahraniční Maďari, lebo tam môžu byť iba občania Slovenska.
Predstavitelia SMK volajú po rokovaní oboch zúčastnených strán a ich dohode, ktorá by vytvorila prijateľný rámec pre uplatňovanie zákona, ale výkonný podpredseda strany v Budapešti vyhlásil, že od trianonskej tragédie v roku 1920, „bolo treba dlho čakať na túto udalosť, ale stálo to za to“. Vyjadrenia poslanca Duraya o tom, čo symbolizuje maďarský preukaz, sú takmer identické s predstavou, akú majú o preukaze jeho najhorší kritici.
Spôsob, akým môže Slovensko zvládnuť sporný zákon, je pritom už niekoľko mesiacov známy. Môže ho zvládnuť iba v spolupráci s Maďarskom, a to tak, že sa obe krajiny budú riadiť správou Benátskej komisie.