Na Slovensku pribudne ročne okolo 20 tisíc nových prípadov ochorení na rakovinu. Napriek tomu, že vývoj korešponduje s celosvetovým trendom, v úmrtnosti na toto ochorenie patrí Slovensku popredné miesto. Liga proti rakovine sa rozhodla tohto roku po prvýkrát pripojiť k starej európskej tradícii a pripomenúť si 21. marec ako deň spoločného boja proti rakovine. Pýtali sme sa ľudí, či sa rakoviny boja.
MUDr. Eva SIRACKÁ, Liga proti rakovine, Bratislava: "Každý sa bojí. Štatistiky ukazujú, že na prelome storočia môže byť postihnutý rakovinou každý tretí človek. Pochopiteľne, nedá sa tomu úplne vyhnúť. Dá sa však vyhýbať rizikovým faktorom a nevyhýbať poznaniu, článkom a brožúram, lebo len tak sa dá včas oboznámiť s príznakmi a niečo urobiť. Žije medzi nami vyše 100 tisíc vyliečených pacientov, ale veľmi sa o nich nevie, lebo spoločnosťou sú ešte stále dosť diskriminovaní."
Milan PODRADSKÝ, súkromný podnikateľ, Michalovce, 45 rokov: "Kto by sa jej nebál? Mňa však možno skôr chytí infarkt. Podnikať dnes je hotová rakovina i infarkt dohromady. Nech sa snažím akokoľvek, žijem v ustavičnom strese a o racionálnej strave tiež iba snívam, lebo keďže nemám čas, jem to, čo príde."
PhDr. Alica PALČOVÁ, námestníčka prednostu Mestského úradu v Prešove: "Nie, lebo je to problém mimo mňa. Vis maior. Skôr sa bojím zlých ľudí, zlých ľudských vlastností, ako je zloba a nenávisť."
Mária RAPÁKOVÁ, 71-ročná dôchodkyňa, Remetské Hámre: "Každý sa jej bojí. Mladý či starý. Nebojím sa, že zomriem, veď život mám už vlastne za sebou, ale človek má strach z umierania, ktoré s touto chorobou súvisí."
Štefan KUBÁNI, dôchodca, Prešov: "Nikdy som sa nebál a nebojím. Rakovina je dedičná, môže síce vzniknúť zo životného prostredia, ale mamka mi umrela, keď mala 92 rokov, otec 78 rokov a starý otec sa dožil 94 rokov. Ja mám 63 rokov. Asi sme z takého rodu, čo sa nás rakovina nechytá."
Mária ZVERKOVÁ, stredoškolská učiteľka,Tatranská Lomnica: "Viac ako rakoviny a iných nevyliečiteľných chorôb sa bojím ľudskej hlúposti. Prispieva k stúpajúcemu počtu chorôb. Hlúposti vďačíme za znehodnotené životné prostredie - vypaľovaním trávy na jar počínajúc, vytínaním tropických pralesov a černobyľskou tragédiou končiac. Najlepšou prevenciou je pozitívne myslenie premietnuté do rozumnej životosprávy, vyhýbaniu sa stresom a tolerancii voči ľuďom."
Autor: lk, jj, maxy, ver