BRATISLAVA – Keď biskupa Baláža nemohli pre pokazený prístroj operovať v Banskej Bystrici, premiér Mikuláš Dzurinda mu ponúkol okamžitý prevoz vrtuľníkom do Bratislavy. Biskup to odmietol, hoci vyšetrenie ukázalo, že má zúžené hlavné srdcové cievy a vysoké riziko infarktu.
Na operáciu srdca vtedy čakalo aj ďalších sedemdesiat pacientov. Ani ich nemohli operovať, pretože v špeciálnom prístroji v Rooseveltovej nemocnici bola vyhorená lampa. To bol dôvod, prečo biskup telefonoval premiérovi.
„Považoval by som to za nemorálny čin, keby som sa bol išiel dať operovať do Bratislavy,“ povedal pre SME. Podľa neho by sa mal rovnako zachovať každý, nech je v akejkoľvek funkcii.
Vysoko postavení ľudia by podľa biskupa nemali mať výhody, ktoré sú nedostupné pre ostatných. „Takýchto praktík v tomto štáte mám po krk. Keby som nebol biskupom, tak som takým istým chudákom ako tí ostatní sedemdesiati. Keďže som biskupom, boli mi ochotní dať helikoptéru. Mne sa takéto veci protivia.“
Do dvoch dní operáciu predsa len podstúpil – do Banskej Bystrice prišla po osobnej intervencii predsedu vlády a ministra zdravotníctva z Mníchova potrebná lampa. Rooseveltova nemocnica mohla opäť začať robiť koronárne angioplastiky – operácie, pri ktorých sa cievy umelo rozšíria.
Nemocnica žiadosť o peniaze na lampu na ministerstvo podala už pred časom, ale lekári nevedeli, kedy peniaze či lampa prídu. „Nová žiadosť sa posudzovala v čase, keď hospitalizovali pána biskupa. Minister osobne intervenoval vo firme Siemens, aby lampu dodali s tým, že platba bude uskutočnená neskôr,“ povedal hovorca ministra zdravotníctva Martin Urmanič.
„Nemocnica je zadlžená a firma Siemens nám už odmieta predávať súčiastky, kým nezaplatíme. Ani táto lampa ešte nie je zaplatená,“ hovorí riaditeľ Rooseveltovej nemocnice Michal Bucek.
So starostlivosťou lekárov bol biskup Baláž spokojný. „Personál kardiocentra bol vynikajúci, z ľudskej i odbornej stránky. Som veľmi rád, že aj v našom štáte, aj v našom zdravotníctve existujú takéto svetlé body.“
Biskup si myslí, že jeho postoj bol normálny. S návrhmi na „koncové nemocnice“ a nadštandardnú starostlivosť pre ústavných činiteľov nesúhlasí. „Každý má rovnaké právo na život a v tomto sa nesmú robiť nijaké prednosti. Ja tu mám byť pre národ, dokonca nám dávajú pomenovanie pastieri ľudu. A ak ide o to, aby sme si medzi nich ako normálni pacient ľahli, potrebujem protekciu? Akú, načo?“ pýta sa Baláž.
V Banskej Bystrici síce opravili jeden dôležitý prístroj, ale vzápätí sa pokazil ďalší. „Teraz sa nám vypálila lampa do počítačového tomografu, stojí dva milióny, je tiež od Siemensu. Kde na ňu vezmeme, neviem. Potrebovali by sme peniaze nielen na servis prístrojov, ale aj na úplne nové. Podal som žiadosť, uvidíme,“ hovorí riaditeľ.
(mar)