Naposledy som s profesorom Skillingom telefonoval asi desať dní pred jeho smrťou. Koncom apríla mal prísť do Bratislavy a v Prahe sa zúčastniť na vernisáži svojich spomienok. Druhého marca zomrel. Jeho život, spojený s dianím v Československu od roku 1937, sa skončil vo veku 89 rokov.
Bol jedným z mála západných akademikov, čo sa nespoliehali len na sekundárne zdroje, a v Československu bol tak často, ako to bolo možné. V 70. a 80. rokoch sa stretával s pražskými a brnianskymi disidentmi. V roku 1978 ho ŠtB po jednej bratislavskej návšteve u Milana Šimečku a Miroslava Kusého vyhostila. M. Kusý: „Nielen mapoval nezadržateľný úpadok komunistického režimu v Československu, ale svojou osobnou účasťou sa aktívne zaslúžil aj o jeho definitívny pád.“
Do poslednej chvíle písal knihy a štúdie o TGM a o Charlotte a Alici Masarykových, cestoval v sprievode synov Davida a Petra a zároveň viedol semináre v torontskom byte o českej a slovenskej kultúre, politike a histórii. Jeho pamäte majú názov Československo, môj druhý domov.
Voči Skillingovi máme stále veľký dlh - jeho opus magnum, Prerušená revolúcia z roku 1976 o reformách v Československu v 60. rokoch, doteraz v češtine ani slovenčine nevyšli. Je to najrozsiahlejšia a najlepšia kniha o tomto období a zároveň stále aktuálna. Problémy, ktorými vtedy žila slovenská spoločnosť, sú dodnes podobné a dodnes nevyriešené.
V roku 1990 dostal od profesora Kusého pamätnú medailu Univerzity Komenského, prezident Václav Havel mu v roku 1992 udelil Rad bieleho leva. Skilling bol posledný, koho týmto ocenením vyznamenal.
SAMUEL ABRAHÁM