Bratislava 11. januára (TASR) - Zamestnanci krajských a okresných úradov prechádzajú k novému zamestnávateľovi s rovnakými právami a povinnosťami, ktoré mali u pôvodného zamestnávateľa.
Slovenský odborový zväz verejnej správy (SLOVES) v interpretácii ustanovenia zákona ďalej konštatuje, že pracovný pomer so zamestnancami krajských a okresných úradov nemožno skončiť z organizačných dôvodov s vyplatením odstupného a nemôžu byť s nimi uzatvorené nové pracovné zmluvy. V prípade, že zamestnanci dostali pracovnú zmluvu na dobu určitú so skúšobnou dobou, alebo bol s nimi rozviazaný pracovný pomer, zamestnávatelia postupovali v rozpore so zákonom.
Podľa paragrafu 15a zákona č. 222/1996 Zbierky zákonov (Z. z.) v znení zákona č. 416/2001 Z. z. práva a povinnosti z pracovno-právnych vzťahov zamestnancov krajských a okresných úradov, ktorých pôsobnosť od 1. januára prešla na samosprávy, krajské a okresné úrady a samosprávne kraje možu uzatvoriť dohodu o podrobnostiach prechodu práv a povinností z pracovno-právnych vzťahov.
Na nezákonné vyplácanie odstupného zamestnancom v súvislosti s prechodom pôsobností Krajských a Okresných úradov (KÚ a OÚ) na samosprávne kraje a obce upozornil vo štvrtok listom minister práce sociálnych vecí a rodiny SR Peter Magvaši prednostov krajských a okresných úradov.
Podľa zákona o prechode niektorých pôsobností z orgánov štátnej správy na obce a na vyššie územné celky všetky práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov zamestnancov KÚ a OÚ prechádzajú na obec alebo samosprávny kraj. To znamená, že všetci zamestnanci vykonávajúci činnosti, ktoré v rámci prechodu pôsobností prechádzajú na obce či samosprávne kraje, prechádzajú bez prerušenia pracovného vzťahu na samosprávne celky.